Erişilebilirlik

Obama Avrupalı Liderlerle Görüştü


Başkan Obama Florida'da tatil yapmasına rağmen İngiltere, Fransa, İtalya ve üç Baltık cumhuriyetinin liderlerini telefonla arayarak Ukrayna konusunu görüştü

Başkan Barack Obama, Ukrayna’daki durum konusunda Avrupalı liderlerle telefon görüşmeleri yaptı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Obama’nın, Florida’da ailesiyle tatilde olmasına rağmen İngiltere Başbakanı David Cameron’u, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ı ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi’yi aradığı, ayrıca üç Baltık cumhuriyeti Litvanya, Letonya ve Estonya’nın cumhurbaşkanlarıyla telekonferans yaptığını bildirdi.

Görüşmelerin içeriği henüz açıklanmasa da Beyaz Saray, ayrıntıları daha sonra vereceğini belirtti.

Amerika Savunma Bakanlığı tarafından sunulan tahminlere Ukrayna topraklarında 20 bin Rus askeri bulunuyor. Tümgeneral John Kirby, Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın dün Ukrayna Savunma Bakanı Igor Tenyuh’la görüştüğünü, bu ülkeye yapılabilecek yardımlar konusunu ele aldığını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Bakan John Kerry’nin telefonla Rusya Dışişleri Bakanı John Kerry’yi aradığını ve Amerika’nın uygulamaya karar verdiği yaptırımları kendisine açıkladığını duyurdu.

Başkan Obama da, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde, Moskova’nın Ukrayna’nın egemenliğini ihlal ettiğini söylemişti. Obama görüşmede Putin’e, Ukrayna sorununun çözümü konusunda bir dizi diplomatik öneri de sunmuştu.

Obama Ukrayna halkının mal varlığının gasp eden ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal eden kişilere yaptırım uygulanmasını öngören kanun hükmünde kararnamelere imza atmıştı. Kararname, Ukrayna’nın demokratik kurumlarına zarar verdiği saptanan kişilere Amerika’dan varlık transferini yasaklıyor. Kararname ayrıca, adlarını vermese de bu kişilere vize kısıtlaması getiriyor.

Obama, Kırım’daki Rusya yanlısı yerel parlamentonun aldığı 16 Mart’ta referanduma gitme kararının hem Ukrayna anayasasını, hem de uluslararası hukuku ihlal ettiğini savundu. Referandum Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ya da özerkliğin arttırılması seçenekleri sunuyor. Obama, Ukrayna’nın geleceğiyle ilgili tüm tartışmalara Ukrayna’daki “meşru hükümetin de katılması gerektiğini” söyledi.
XS
SM
MD
LG