Erişilebilirlik

Obama Asya Turunu Kamboçya’da Tamamlıyor


PHNOM PENH — Güneydoğu Asya turunun son gününde Kamboçya’da düzenlenen Doğu Asya Zirvesi’ne katılan Amerika Başkanı Barack Obama, Çin Başbakanı Wen Jiabao ve Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda ile ikili görüşmeler yaptı. Obama ve Wen en son geçen yıl Bali’de düzenlenen Doğu Asya Zirvesi’nde bir araya gelmişti.

Wen ile görüşmesinde Çin ve Amerika’nın dünyanın en büyük iki ekonomisi olduğunu hatırlatan Başkan Obama, bu iki ülkenin dünyada sürdürülebilir ve dengeli ekonomik büyümeye liderlik etmek gibi özel bir sorumluluğa sahip olduğunu belirtti.

Obama’nın yeniden başkan seçilmesini kutlayan Çin Başbakanı Wen ise, güçlü bir Çin-Amerikan ilişkisinin Asya-Pasifik bölgesi ve genel olarak dünyadaki barış, istikrar ve refah için öok önemli olduğunu dile getirdi.

İki lider arasındaki görüşme hakkında gazetecilere bilgi veren Amerika Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, Başkan Obama ve Başbakan Wen’in İran da dahil olmak üzere güvenlik sorunlarını da tartıştıklarını söyledi. Rhodes, iki liderin ayrıca ekonomik büyüme ve bölgesel güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Başkan Obama, Doğu Asya Zirvesi’ndeki diğer ikili görüşmesini Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda ile gerçekleştirdi. Amerika-Japonya ittifakına odaklanan görüşmede, Obama’nın Tokyo ve Pekin’e Doğu Çin Denizi’ndeki adalar anlaşmazlığını çözmesi için çağrıda bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan, Japonya’nın yeni bir serbest ticaret girişimi olan Trans-Pasifik ortaklığına katılması bekleniyordu. Ancak Rhodes bu beklentinin gerçekleşmediğini bildirdi.

Obama’nın Güneydoğu Asya turu, Amerika’nın Asya-Pasifik bölgesine odaklanmaya başlayan ekonomik ve güvenlik politikalarının detaylarına ışık tutması açısından önem taşıyor. Amerika, özellikle Güneydoğu Asya Birliği'ne üye ülkelerle ilişkilerini ön planda tutuyor.
XS
SM
MD
LG