Erişilebilirlik

Obama: "Anlaşmayla Dünya Daha Güvenli"


Obama: "Anlaşmayla Dünya Daha Güvenli"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

Başkan Obama aylar süren görüşmeler ve yıllar süren yaptırımlardan sonra Viyana’da İran’la varılan uluslararası anlaşmayı büyük memnunlukla karşıladı. Obama’nın anlaşmayı siyasi bir zafer saydığına kuşku yok. Anlaşmayı Kongre’den de geçirebilirse bu Başkan Obama için ciddi bir uluslararası siyaset başarısı olacak.

Anlaşma haberi Washington’a ulaşınca Beyaz Saray’da bir açıklama yapan Başkan Obama, şöyle konuştu:

“Amerika, uluslararası ortaklarıyla birlikte onlarca yıldır süren düşmanlığın başaramadığı bir işi gerçekleştirdi ve İran’la bu ülkenin nükleer silah edinmesini engelleyecek uzun dönemli bir anlaşma imzalamayı başardı.”

Beyaz Saray’daki açıklamayı yardımcısı Joe Biden’le birlikte yapan Başkan Obama, nükleer anlaşmayı, Amerikan diplomasisinin Ortadoğu’yu değiştirme ve böylece dünyayı daha güvenli bir bölge haline getirme konusunda ne kadar yararlı olabileceğine örnek gösterdi. Obama, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum ve plutonyum üretmekten vazgeçeceğini, elindeki uranyumun yüzde 98’ini imha edeceğini, mevcut santrifüjlerinin üçte ikisini sökeceğini söyledi.

‘Artık İran için nükleer silaha erişimin bütün yolları kesiliyor’ diyen Başkan Obama, denetim ve saydamlıkla hedefe ulaşılacağından emin olduğunu vurguladı.

Anlaşmaya varıldığı haberine çok sevindiğini gizlemeyen Başkan Obama, Birleşmiş Milletler denetçilerinin İran’ın nükleer tesislerine 24 saat giriş izni olacağını ve denetimlerin düzenli olarak yapılacağını belirtti. Obama, anlaşmanın güvene değil, denetimlere dayandığını vurguladı. Başkan Obama, bu koşullara uyması karşılığında Tahran’a uygulanan yaptırımların kaldırılacağını bildirdi.

Ancak Obama’nın bir uyarısı vardı Tahran’a, “Eğer İran anlaşmayı ihlal ederse, yaptırımlar derhal geri gelir” dedi. Obama, ‘İran’ın nükleer programını büyük ölçüde sınırlayan, dünyanın en istikrarsız bölgesi olan Ortadoğu’da nükleer silahlanma tehdidini azaltan bir anlaşmayı imzalamaktan kaçınamazdık’ diye konuştu.

Başkan Obama, Kongre’nin önünde anlaşmayı incelemek için 60 gün süre bulunduğunu hatırlattı ve Kongre üyelerinin anlaşmayı tartışma ve inceleme hakkı olduğunu söyledi. Ancak Obama, anlaşmanın başarılı bir şekilde uygulanmasını engelleyecek her türlü yasayı veto edeceği uyarısında bulundu.

Başkan Obama, anlaşmanın Amerika’nın İran’la mevcut bütün anlaşmazlıklarına çözüm getirmediğini söyledi ve bunlar arasında İran’ın terörizme verdiği desteği, bölgede istikrarsızlığı yayma çabalarını ve insan hakları ihlallerini saydı. Ancak Obama, tarihi anlaşmanın, “doğru yönde ilerleme sağlanması için çok iyi bir fırsat olduğunu” vurguladı.

XS
SM
MD
LG