Erişilebilirlik

Obama Amerika'nın Yeni Kalkınma Stratejisini Açıkladı


Başkan Barack Obama dün Milenyum Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Amerika’nın yeni uluslararası kalkınma stratejisini açıkladı. Buna göre Amerika gelişmekte olan ülkelere doğrudan gıda ve mali yardım yerine ekonomik kalkınmayı hızlandırmayı hedefleyen teşvikler verecek. Başkan bu açıklamayı üç gündür devam eden Milenyum Zirvesi’nin kapanışında yaptı.

Başkan Obama, Amerika’nın, Haiti ve Pakistan örneklerinde olduğu gibi, felaket bölgelerine acil yardım göndermeye devam edeceğini söyledi.

Ancak Başkan, Amerika’nın olağan dış yardımlarını bundan sonra sadece, yoksul ülkelerin refah düzeyini yükseltmek için yapacağını kaydetti: “Yardımlarımız kısa vadede çoğu zaman hayat kurtardı, ama uzun vadede toplumların kalkınmasında her zaman etkili olmadı. Milyonlarca kişi yıllarca gıda yardımlarından yararlandı, ama bunun sonucunda kalkınma sağlanmadı, dışa bağımlılık yaratıldı.”

Obama’nın yaklaşımı aslında Başkan George Bush’un başlattığı değişimin bir yansıması. Bush da dış yardımların kalkınma hedefi güden ülkelere verilmesini savunuyordu. Başkan Obama bu yaklaşımı, Çarşamba günü imzaladığı kararnameyle resmiyete dökmüş oldu. Kararnamede, yoksul ülkelerin güçlendirilmesinin hem ahlaki açıdan hem de Amerika’nın ulusal güvenliği bakımından bir zorunluluk olduğu kaydediliyor.

Amerikan ekonomisi kötü bir dönem geçiriyor. Ancak Obama, yapacakları yardımlar sayesinde yoksul ülkelerde sağlanacak gelişimin, Amerika’ya da katkısı olacağını söyledi: “Milyonlarca kişi ailesini geçindiremeyince, bu, umutsuzluğa yol açıyor, istikrarsızlık ve şiddeti körüklüyor. Bir hastalık kontrol altına alınmazsa tüm dünyayı tehdit eder hale geliyor. Onun için dış yardımların sadece yoksullara yaradığı, ulusal çıkarlara hizmet etmediği yolundaki yanlış kanaate artık son verelim.”

Obama, açıkladığı yeni stratejinin küresel ticaretin önündeki engelleri kaldırmayı, yolsuzlukları azaltmayı hedeflediğni söyledi. Başkan, birçok ülkede kalkınmanın önündeki en büyük engelin yolsuzluk olduğunu da kaydetti. Obama yolsuzluğun bir insan hakları ihlali olduğunu vurguladı.

Üç günlük BM Milenyum Zirvesi’nde, 10 yıl önce bu konuda belirlenen hedeflere ne derece yaklaşıldığı değerlendirildi.

Değerlendirmede, Amerika dahil birçok gelişmiş ülkenin, Gayrisafi Yurtiçi Hasılası’nın binde 7’sini kalkınma yardımlarına ayırma vaadini tutmadığı belirlendi.

Anne ve çocuk sağlığı alanındaki hedeflerin de tutturulamadığı görüldü. Bu yüzden BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Çarşamba günü, 40 milyar Dolar’lık yeni bir plan açıkladı. Planın hedefi beş yıl içinde 16 milyon kadın ve çocuğun daha hayatını kurtarmak.

XS
SM
MD
LG