Erişilebilirlik

Obama: 'Amerika'nın Sesi, Özgürlüğün Sesi'


Başkan Barack Obama (Arşiv)

1942 yılında kurulan Amerika'nın Sesi'nin 70. yıldönümü kutlanıyor

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) kuruluşunun 70’nci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başkan Barack Obama, Amerika’nın Sesi’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana özgürlüğün sesi olduğunu söyledi.

VOA çalışanlarına gönderdiği kutlama mesajında, Obama, “Amerika’nın Sesi çalışanlarının 70 yıllık üstün hizmetini kutluyorum. İkinci Dünya Savaşı’ndaki ilk yayından bu yana Amerika’nın Sesi, özgürlüğün sesi olmuştur. Henüz ‘kamu diplomasisinden’ söz edilmemişken, siz, Amerika’nın dünyayla iletişim kurabilmesini; ülkemizin gerçek karakterini, ideallerini ve savunduğumuz özgürlükleri gösterebilmesini görev edindiniz” dedi.

Obama, Amerika’nın Sesi yayınlarının hedefini anlatırken demokrasi ve özgürlük vurgusu yaptı: “Sansüre başvuran yabancı devletler karşısında doğru ve tarafsız haber veriyor, evrensel hakları reddeden rejimler karşısında özgürlük ve demokrasiyi savunuyorsunuz. Yayınlarınızı engellemeye, sesinizi kısmaya çalışanlar var ancak verdiğiniz mesaj durdurulamaz. Amerika’nın Sesi, Demir Perde’nin arkasında sıkışan ailelere; elektronik perdenin ardından internete bağlanmaya çalışan öğrencilere; gizli polis tarafından taciz edilen muhaliflere; hak ettikleri onurlu bir yaşam ve fırsatlar uğrunda yürüyen gençlere yalnız olmadıklarını, Amerika’nın yanlarında olduğunu hatırlatan sestir.”Clinton'dan Basın Özgürlüğü Vurgusu

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da yayınladığı kutlama mesajında İkinci Dünya Savaşı’nda radyo yayınlarıyla başlayan Amerika’nın Sesi’nin değişen dünyaya ayak uyduran farklı platformlardan izleyicilerine ulaşan uluslararası bir yayın kurumu olduğunu söyledi. Clinton şöyle konuştu: “Amerika’nın Sesi 70 yıldır tüm dünyada milyonlarca kişi için güvenilir bir bilgi ve haber kaynağı olmuştur. Kuruluşundan bu yana Amerika’nın Sesi hızla değişen dünyaya ayak uydurmuş, radyo yayınlarından başlayarak televizyondan Twitter’a kadar tüm medya platformlarını kullanan son derece canlı bir yayın kurumu haline gelmiştir.”

Clinton, mesajında Amerika’nın Sesi’nin basın özgürlüğü mücadelesinin ön saflarında yer aldığını vurguladı: “Amerika’nın Sesi, 1942 yılında olduğu gibi bugün de görevine bağlıdır. Dünyada özgürlüğün sesinin kısıldığı, boğulduğu bölgelerde, Amerika’nın Sesi’nde çalışan sizler, basın özgürlüğü için verilen mücadelenin ön saflarında yer aldınız.”

Clinton, açıklamasında Amerika’nın Sesi personeline teşekkür etti ve “Özgürlüğün ve demokratik değerlerin gücünü gösterme uğrunda demir ve elektronik perdelerin ardından sinyallerinizi engellemeye çalışan devletlere karşı koyduğunuz için sizi kutluyorum,” dedi.

Obama ile Clinton kutlama mesajlarında Ocak ayında Pakistan’da öldürülen Amerika’nın Sesi muhabiri Muharrem Han Atıf ve görev başında hayatını kaybeden Amerika’nın Sesi muhabirlerini andı.
Amerika’nın Sesi 70 Yaşında

1942 yılında yayın yapmaya başlayan Amerika’nın Sesi, Amerikan hükümeti tarafından desteklenen uluslararası bir yayın kuruluşu. Her hafta 43 dilde 1500 saat yayın yapan Amerika’nın Sesi, haberlerin yanı sıra eğitici ve kültürel programları dünya çapında 141 milyon kişiye ulaştırıyor.

70’nci yılını kutlayan Amerika’nın Sesi 2013 mali yılında ciddi bütçe kesintileriyle karşı karşıya. Amerikan yönetimi tarafından hazırlanan bütçe teklifinde Amerika’nın Sesi’nin (VOA) bağlı olduğu Yayın Yönetim Kurulu’nun bütçesinde yüzde 4,2 oranında kesinti yapılması öngörülüyor. Kesintilerden Amerika’nın Sesi Haber Merkezi, Türkçe Yayın Bölümü dahil bir çok bölümün etkilenmesi öngörülüyor.


XS
SM
MD
LG