Erişilebilirlik

Obama: 'Amerika Son On Yılda Büyük Toparlanma Kaydetti'


Pentagon'daki 11 Eylül anıtında çelenk koyan Başkan Barack Obama ve eşi Michelle

Dün, Amerika'nın 11 Eylül 2001'de hedef olduğu ve yaklaşık 3 bin kişinin öldüğü terör saldırılarının 10'uncu yıldönümüydü. Saldırılar, o tarihe kadar, kendi topraklarında büyük çaplı bir saldırıya uğrama olasılığının çok zayıf olduğu sanılan Amerika'da bu inancı sarstı ve büyük değişikliğe sebep oldu.

Başkan Barack Obama, 11 Eylül terör saldırılarını izleyen son on yılda Amerika’nın büyük toparlanma kaydettiğini söyledi.

Saldırıların onuncu yıldönümünde konuşan Obama, Amerika’nın büyük darbe aldığını, ama bu zorluktan toparlanarak daha güçlü çıktığını kaydetti.

Pentagon’un onarıldığını, New York’taki Dünya Ticaret Merkezi alanında yeni bir gökdelenin yükselmekte olduğunu ve yeni bir anıtın yapıldığını söyleyen Obama, Amerikalıların korkusuzca gökdelenlerdeki işyerlerinde çalıştığını, kalabalık otobüs ve trenlerde seyahat edebildiğini belirtti. 11 Eylül’ün yıldönümü anısına Washington’un sanat merkezi Kennedy Center’da düzenlenen “Umut Konseri”nde konuşan Obama, Amerika’nın yeni saldırılar olabileceği bahanesiyle halkın özgürlüklerini kısmayı tercih etmediğini ve eşitlik, demokrasi, düşünce ve ifade özgürlüğü, din özgürlüğü değerlerine daima bağlı olduğunu söyledi.

Dün, Amerika'nın 11 Eylül 2001'de hedef olduğu ve yaklaşık 3 bin kişinin öldüğü terör saldırılarının 10'uncu yıldönümüydü. Saldırılar, o tarihe kadar, kendi topraklarında büyük çaplı bir saldırıya uğrama olasılığının çok zayıf olduğu sanılan Amerika'da bu inancı sarstı ve büyük değişikliğe sebep oldu.

New York, Washington ve çevresinde açık ve güneşli bir havanın yaşandığı 11 Eylül 2001 günü, kaçırılan dört jet yolcu uçağından ikisi New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerine, üçüncüsü Washington'da, Pentagon diye de bilinen Savunma Bakanlığı binasına yöneltilmiş ve bu binalara çarpmıştı.

Dördüncü uçak ise, yolcuların, hava korsanlarını etkisiz hale getirme girişimi sonunda Pennylvania eyaletinde boş araziye çakılmıştı.

2001 yılı sonunda Amerika, Afganistan'da savaşa girecek ve iki yıl sonra da Irak'ı işgal edecekti. Bu savaşlar sürerken Amerika'da iç güvenlik sistemi yeniden yapılandı, İç Güvenlik Bakanlığı kuruldu, ülke içinde ve dışında terörist saldırı tehlikesini izlemek için yeni yasalar çıkarıldı.

Saldırıların 10'uncu yıldönümünde Başkan Barack Obama, olayların yaşandığı üç ayrı yerdeki anma törenlerine katıldı. Başkan, internette yayınlanan haftalık konuşmasında 11 Eylül saldırılarından sonra arama kurtarma çalışmalarına katılan binlerce görevlinin yaptığı hizmetlerden övgüyle söz etti.

Dünkü anma törenlerine Başkan Obama ve eşiyle, 11 Eylül saldırıları sırasında başkan olan George Bush ve eşi de katıldı.

Geçtiğimiz aylarda, Amerikan Özel Kuvvetleri, eski Başkan Bush ve şimdiki Başkan Obama'nın vaatleri doğrultusunda, El Kaide lideri Usame bin Ladin'i Pakistan'da öldürdü.

Bu arada Amerika 11 Eylül saldırılarının 10'uncu yıldönümü için hazırlanırken yetkililer, inandırıcı olduğunu ancak doğrulanamadığını söyledikleri terörist saldırı tehditleri alındığını bildirdi. Bugünkü anma törenleri, çok sıkı güvenlik önlemleri altında yapıldı.

XS
SM
MD
LG