Erişilebilirlik

Obama Almanlar'ın Beklentilerini Karşılamadı


Başkan Barack Obama’nın dünkü Berlin ziyareti, buradaki temasları ve kentin dünya çapında tanınan simgesi Brandenburg Kapısı'nın önünde yaptığı konuşmanın yankıları sürüyor.

Alman siyasetçiler 2009 yılında göreve geldiğinden bu yana ilk kez Almanya’nın başkenti Berlin’i ziyaret eden Obama’nın Başbakan Angela Merkel’le arasında olduğu öne sürülen soğukluğu, tavırları ve sıcak sözleriyle sona erdirdiğini savunurken, gazete ve televizyonlardaki yorumlarda Başkan Obama’nın açıklamalarının beklentileri karşılayamadığı ve kısmen de hayal kırıklığı yarattığı belirtiliyor.

Birçok yorumda Obama'nın Berlin'de 4 bin 500 davetli önünde Brandenburg Kapısı’nda yaptığı konuşmasında dile getirdiği nükleer silahsızlanma önerisinin, 2009 yılında Prag'da yaptığı ‘nükleer silahlardan arınmış bir dünya’ konuşmasındakinin gerisinde kaldığı, Guantanamo tutuklu kampının kapatılması konusunda ise iyi niyetin ötesine geçemeyen bir açıklama yaptığı savunuluyor.

Alman medyasında konuyla ilgili yaşanan hayal kırıklığının belki de esas nedeni Obama’nın söylediklerinden daha çok söylemedikleri. Başka bir deyişle Başkan Obama’nın ziyareti öncesinde Alman medyasında oluşan beklentilerin karşılıksız kalması. Yorumcular Obama gelmeden günlerce önce ABD Başkanı’nın, 1963’de dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy’in ‘Ben bir Berlinliyim’, 1987 yılında o zamanki Başkan Ronald Reagan’ın eski Sovyet liderine yönelik ‘Mr. Gorbaçov, bu duvarı yıkın’ sözleri gibi tarihe geçecek bir cümle söyleyeceği yönünde tahminlerde bulunmaya başladılar.

Obama’nın 2008 yılında başkan adayı olduğu dönemde Berlin’de 200 bin kişi karşısında yaptığı konuşma da dünkü ziyaret ile ilgili beklentilerin zirveye çıkmasının bir diğer nedeni oldu.

Basında ve kamuoyunda beklentiler Obama’nın o günlerde olduğu gibi bu kez de kitleleri heyecanlandıran, duygusal, kulağa hoş gelen, hatta çığır açabilecek bir konuşma yapacağı şeklinde yoğunlaşırken Başkan Obama ikinci Berlin konuşmasında nesnel kalarak uluslararası konulara ağırlık verdi.

Soğuk savaş döneminin sembollerinden Brandenburg Kapısı’ndaki konuşma sonrasında Die Welt gazetesinde bugün çıkan bir yorum, yaşanan hayal kırıklığına açıklama getirebilecek nitelikte. ‘Berlin eskiden zıt ideolojilerin kesiştiği bir yerdi, ancak bu karşıtlık artık tarihe karıştı. O yüzden eskiden olduğu gibi ABD Başkanları’nın Berlin’e gelerek tarihi konuşmalar yapmasını beklemek de artık yanlış.’

Bu arada Nürnberg kentinde düzenlenen uluslararası bir güvenlik konferansına konuşmacı olarak katılan Federal Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Başkan Obama’nın ülkesinin ve Rusya'nın nükleer cephaneliğini üçte bir oranında azaltması yönündeki önerisini, ‘çok önemli ve cesaretli bir adım’ olarak niteledi ve Obama’nın bu kapsamdaki girişimlerine Almanya olarak destek vereceklerini, birlikte dünyanın daha güvenli hale gelmesi için çalışacaklarını söyledi.

Westerwelle aynı toplantıda Türkiye’de son haftalarda yaşanan olaylarla ilgili yeni bir açıklama da yaptı. Westerwelle Türkiye-AB müzakerelerinin son olaylardan sonra daha da önem kazandığını, AKP hükümetinin göstericilerle diyalog ve tansiyonu düşürme konularında yanlış davrandığını ve bu nedenle AB’nin Türkiye ile temel haklar, hukuk devleti ve özgürlük hakları konusunda daha sıkı diyalog içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG