Erişilebilirlik

Obama Afganistan'daki Askerlerin Yetkilerini Genişletti


Başkan Barack Obama, Afganistan’daki Amerikan ve NATO görevinin sona ermesine bir aydan biraz fazla bir süre kala, ordunun bu ülkedeki militanlara mücadelesini tanımlayan yeni angajman kuralları belirledi.

Yönetime yakın yetkililer, basın-yayın organlarına yaptıkları açıklamada, Obama’nın kararının, hem Amerikan hem de koalisyon güçlerine, tehdit oluşturan Taleban militanlarını sıcak takibe alma yetkisi verdiğini bildirdi.

Amerikan askerlerine verilen bu genişletilmiş yetki, 2015 başından itibaren yürürlüğe girecek. Amerikan hava kuvvetleri de talep gelmesi durumunda yerdeki Afgan güçlerine hava desteği verebilecek.

Obama önceden, gelecek yıl Afganistan’da kalacak Amerikan askerlerinin görevlerinin yalnızca Afgan askerlerini eğitmek ve el Kaide’ye yönelik terörle mücadele operasyonlarıyla kısıtlı kalacağını söylüyordu.

Yeni görev tanımı, Afganistan’da bırakılacak Amerikan askeri sayısını değiştirmeyecek. Daha önce belirlenen asker sayısını 9 bin 800’e indirme kararı da yürürlükte kalacak.

Haberi ilk New York Times gazetesi duyurdu. Gazete bu kararla Amerika’nın Afganistan’daki “doğrudan rolünü” en az bir yıl daha uzattığını açıkladı. Gazete ayrıca Obama’nın kararı son haftalarda üst düzey ulusal güvenlik danışmanlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından aldığını belirtti.

Obama’nın kararında Irak’ta IŞİD militanlarının çıkışı oldu. IŞİD’in süratle güçlenmesi, Obama’yı Irak ordusunu tam hazırlamadan ülkeden çekildiği yolunda eleştirilere maruz bıraktı.

Ayrıca Afganistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Eşref Gani de, Amerikan askerlerinin ülkede kalmasına sıcak bakıyor.

XS
SM
MD
LG