Erişilebilirlik

Obama'nın Dışişleri Bakanlığı İçin Gözde Adayı John Kerry


Yeni dışişleri bakanlığı için adı öne çıkan Amerika’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Susan Rice’ın adaylıktan çekilmesinin ardından, gözler Senatör John Kerry’ye çevrildi.

Emekliye ayrılacak Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Başkan Barack Obama’nın Ocak ayında göreve başlayacak yeni kabinesinde yer almayacak.

Demokrat Partili Massachusetts Senatörü John Kerry, aynı zamanda Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkanlığını yürütüyor. 2004 yılında Demokrat Parti’nin başkan adayı olan Kerry’nin, Obama tarafından dışişleri bakanı olarak atanması durumunda Senato’dan onay almasına kesin gözüyle bakılıyor. Kerry aynı zamanda Senato’daki Cumhuriyetçi Partili meslektaşlarıyla da uzun süreden bu yana dostluk denebilecek yakınlığa sahip bulunuyor.

69 yaşındaki Senatör Kerry, Başkan Obama göreve başladığında, Hillary Clinton’ndan sonra adı dışişleri bakanlığı için geçen ikinci adaydı.

Yeni Obama kabinesinde Savunma Bakanı Leon Panetta da yer almayacak. Panetta’nın yerine de Cumhuriyetçi Partili eski Nebraska Senatörü Chuck Hagel’ın adı geçiyor. Demokrat Partili başkanların daha şahin siyasi görünüme sahip Cumhuriyetçi Parti’den savunma bakanı ataması az rastlanan bir durum değil. Obama 2009’da göreve başladığında, eski Başkan Bush’un savunma bakanı Robert Gates’i görevinde tutmuştu.

Eski Başkan Bill Clinton da ikinci döneminde savunma bakanlığına yine Cumhuriyetçi Partili William Cohen’i atamıştı.

Dış Politika Eski Vietnam Muhariplerinin Kontrolünde Olacak

Başkan Obama, John Kerry ve Chuck Hagel’i yeni kabinesine atayarak, dış politika dümenini iki eski Vietnam muharibine emanet edecek. Kerry Deniz Kuvvetleri, Hagel ise Kara Kuvvetleri’nde görev yapmıştı. John Kerry’nin gençliğinde Vietnam Savaşı’na karşı yürütülen protestolar sırasında verilen madalyaları attığının ortaya çıkması, 2004 yılında başkan adayı olduğu sırada başına büyük dert açmıştı.

Bu arada Başkan Obama, Merkezi İstihbarat Dairesi CIA’in başına da yeni birini atamak zorunda. Bir seks skandalına karışan eski CIA başkanı Orgeneral David Petreaus, bu görevinden istifa etmişti.

Cumhuriyetçi Partililerin baskısıyla Dışişleri bakanlığı adaylığından vazgeçen Susan Rice ise, BM büyükelçiliği görevine devam edecek.

Başkanların yemin töreni, seçimi izleyen 20 Ocak tarihinde yapılıyor. Önümüzdeki yıl bu tarihin Pazar gününe denk gelmesinden dolayı Başkan Barack Obama’nın ikinci dönem yemin töreni bir sonraki gün, yani 21 Ocak Pazartesi günü yapılacak.
XS
SM
MD
LG