Erişilebilirlik

Obama 3 Trilyon Dolarlık Tasarruf Planı Açıkladı


Obama 3 Trilyon Dolarlık Tasarruf Planı Açıkladı

Başkan Barack Obama Amerika’nın kamu borcunu 3 trilyon dolar daha azaltmak amacıyla varlıklı kesimlerin vergi yükümlülüklerini arttırmayı; bazı sosyal programlarda kesinti yapmayı ve savunma harcamalarını azaltmayı öneriyor.

Obama Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada tüm Amerikalıların adil şekilde vergi vermesi gerektiğini söyledi. Obama ayrıca zenginlerin verdiği vergilerin miktarı yükseltilmediği takdirde yaşlıların sağlık bakımlarında kesintiye gidilmesini öngören tüm önerileri veto edeceğini de bildirdi.

Başkan Obama’nın yılda bir milyon dolardan fazla kazananların orta sınıf Amerikalılardan daha düşük oranda vergi vermesini engelleyen bir maddenin de bulunduğu planı, 1,5 trilyon dolar vergi toplamayı öneriyor. Obama ayrıca yılda 250 bin dolardan fazla kazanan ailelerin yararlandığı vergi indirimi uygulamasının kaldırılmasını da istiyor.

Cumhuriyetçiler ise vergilerin yükseltilmesinin yatırımlara engel olduğu ve ekonomik büyümeyi dizginlediği gerekçesiyle plana kuşkuyla yaklaşıyor. Bütçe açığının kapatılmasının sadece hükümet harcamalarında kesintiye gitmekle gerçekleştirilmesini isteyen Cumhuriyetçiler yaşlı ve yoksulların yararlandığı emeklilik programı ve sağlık hizmetlerinde kesinti yapılmasını istiyor.

Obama Irak ve Afganistan’daki askerleri çekerek bir trilyon dolar tasarruf sağlamayı planlıyor. Başkan Obama’nın ayrıca 447 milyar dolarlık bir istihdam planı var.

XS
SM
MD
LG