Erişilebilirlik

Obama İş Yaratma Planını Sundu


Obama İş Yaratma Planını Sundu

Başkan Barack Obama, vergi kesintileri ve hükümet harcamalarından oluşan 447 milyar dolarlık iş yaratma planını Kongreye sundu.

Obama, Amerikan Kongresinin ortak oturumunda yaptığı konuşmada planın hemen yasalaşması halinde iş çevrelerine güven geleceğini, daha çok yaptırım yapılacağını, ekonominin canlanacağını ve sonuçta daha çok iş yaratılacağını belirtti.

Obama, Cumhuriyetçi muhalefete siyaset yapmayı bırakarak planın yıl sonuna kadar Kongre’den geçirilmesi çağrısında bulundu.

Obama’nın planında işveren ve işçilerin vergi bordrolarında kesinti, işsizlik sigortası ödemelerinin uzatılması, yollar, köprüler ve diğer altyapı inşası harcamalarının büyük çapta arttırılması yeralıyor.

Obama, planın Kongrede Cumhuriyetçiler tarafından yasalaşmasının engellenmesi durumunda Amerika’nın her köşesine giderek halka ekonomiyi düzeltme önlemlerinin nasıl önlendiğini anlatacağı tehditinde de bulundu.

Amerika’da başkanlık ve kongre seçimlerine 14 ay kala iki partinin Obama’nın sunduğu iş yaratma planı üzerinde uzlaşmaya varması beklenmiyor.

Cumhuriyetçiler, sürekli hükümet harcamalarının kesilerek Amerika’nın borç açığının kapatılması, ekonomik ancak bu sayede düzeleceği görüşünü savunuyor.

XS
SM
MD
LG