Erişilebilirlik

Obama - Erdoğan Libya'yı Konuştu


Obama - Erdoğan Libya'yı Konuştu

Başkan Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Libya’daki askeri operasyonların NATO’nun komuta ve kontrolüyle daha etkili bir şekilde uygulanabileceği konusunda görüş birliğine vardı.

İki lider dün akşam bir telefon görüşmesi yaptı ve Libya’daki gelişmeleri değerlendirdi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan, Libya’daki sivillerin korunmasını öngören 1970 ve 1973 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına desteğini vurguladı.

Beyaz Saray, iki liderin BM kararlarının uygulanmasında Arap ülkelerinin de katkısını içeren uluslararası bir çaba gerektirdiği ve NATO’nun komuta ve kontrol kapasitesinin operasyonların daha etkili olmasını sağlayacağı konusunda görüş birliği içinde olduklarını vurguladı.

Açıklamaya göre iki lider, halkın iradesine saygılı, demokratik bir sistem kurulması için Libyalılara destek vemeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Obama, ayrıca Erdoğan’a Türkiye’nin Libya’daki insani yardım çalışmaları ve özellikle Libya’da alıkonan dört New York Times gazetesi muhabirinin serbest bırakılmasına aracı olduğu için teşekkür etti.

Beyaz Saray Açıklaması:

"Başkan Obama, Libya’daki durum hakkında iki liderin istişarelerinin devamı kabilinden dün akşam Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşmuştur. Başkan, Libya’da gözaltına alınmış olan New York Times’dan dört gazetecinin salıverilerek güvenli bir şekilde Tunus’a geçmelerinin kolaylaştırılmasında Türkiye’nin yardımı da dahil olmak üzere Türkiye’nin Libya’da devam eden insani çabaları hakkında takdirlerini ifade etmiştir. Başkan ve Başbakan, Libya halkını korumak amacıyla Birleşmiş Milletler’in 1970 ve 1973 sayılı Kararlarının tam olarak uygulanması hakkındaki desteklerini tekrar teyit etmişlerdir. Liderler, bunun, ulusal katkılara dayalı ve azami etki elde etmek için NATO’nun emsalsiz çokuluslu komuta ve kontrol kapasiteleri sayesinde mümkün kılınan ve BM kararlarını tatbik etmek ve kuvvetlendirmek için Arap ülkeleri de dahil olmak üzere geniş tabanlı bir uluslararası çaba gerektireceği hususunda fikir birliğine varmışlardır. İki lider, halkın iradesine saygı gösteren bir demokratik sistem tesis edilmesi suretiyle Libya halkına ülkelerini değiştirmek için bir fırsat tedarik edilmesine yardım etmek hedefine olan ortak bağlılıklarının altını çizmiştir."

XS
SM
MD
LG