Erişilebilirlik

California’daki Yangında Ölü Sayısı Artıyor


California eyaletinin Oakland kentinde sanatçı stüdyoları olarak kullanılan bir ardiye binasında çıkan yangında ölü sayısı 36’ya çıktı. Ancak yetkililer şu ana kadar yüzde 20’sine ulaşılabilen enkazda ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Yangın binada düzenlenen bir elektronik dans müziği partisinde çıkmıştı. Yerel itfaiye yetkilileri cesetleri aramanın uzun ve yorucu olacağının altını çizdi.

Yer yer sanatçı stüdyolarının yer aldığı depo binasının yaşam ya da eğlence alanı olarak kullanılma izni bulunmuyordu.

Yetkililer, “Ghost Ship – Hayalet Gemi” olarak bilinen ardiyenin ikinci katından birinci kata inişin yalnızca ahşap merdivenlerden oluştuğunu, binada yangın fıskiyeleri bulunmadığının altını çiziyor. Kurbanlarsa en fazla 30’lu yaşlarda ama aralarında çocuk yaştakiler de bulunuyor.

Yangının çıkış nedeni açıklık kazanmadı. Olayın bir kundaklama olabileceği kuşkusu üzerinde duruluyor.

Depodaki yangını 55 itfaiyeci dört saat uğraşın ardından söndürebildi. Binanın çatısının çökmesi arama çabalarını güçleştiriyor.

Binada 50 kadar kişinin yaşadığı tespit edildi. Ancak Facebook üzerinden atılan parti davetiyesine 176 kişinin yanıt verdiği belirtiliyor.

Binada yasadışı bir şekilde ikamet edildiği yönündeki şikayetleri değerlendiren yetkililer, geçen ay içeriye girmeye çalışmış, ancak başarılı olamamıştı.

California'daki Yangında Ölü Sayısı 33'e Yükseldi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG