Erişilebilirlik

NYT: 'Türkiye’den IŞİD’e Düzenli Katılım Var'


Türkiye’den IŞİD’e yoğun katılım, New York Times gazetesinde birinci sayfadan ele alındı. Haberin yazarı Ceylan Yeğinsu, Obama yönetiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Türkiye’nin Suriye sınırını koruması için “ağır baskı” yaptığını yazıyor ve ayrıca IŞİD’e yoğun katılım olduğu gözlenen Ankara’nın Hacıbayram mahallesinden gözlemlerini aktarıyor. Gazetenin haberine göre Hacıbayram’dan yaklaşık 100 kişi IŞİD’e katılmış.

Gazete haberinde yine Hacıbayram’da yetişen ve on arkadaşıyla birlikte IŞİD’e katılan Can adlı gencin yaşadıklarına yer veriliyor. 27 yaşındaki Can, 15 günlük eğitimden sonra IŞİD’in muharip birimine gönderiliyor, iki kişiyi vurarak öldürüyor ve bir kişinin de halkın gözü önünde idamına katılıyor. Ancak Can, Rakka’da 3 ay geçirdikten sonra birlikte gittiği on arkadaşından ikisiyle geri dönüyor. Pişmanlık yaşayan Can, “IŞİD çok zalim, Kuran’ı kendi çıkarlarına göre yorumluyorlar, Allah Müslümanlar’a Müslümanları katletmeyi asla emretmiyor” diye konuşuyor.

New York Times gazetesi muhabirine konuşan Hacıbayram Mahallesi Muhtarı, bir gün mahalleye “uzun, kaba sakallı birinin” geldiğini ardından bir sürü uyuşturucu müptelasının bu kişinin ardından camiye gittiğini yazıyor. Ayrıca Hacıbayram’dan IŞİD’e katılan ilk kişilerden birinin Oğuzhan Gözlemcioğlu olduğu ve adını Muhammed Selef olarak değiştirdiği belirtiliyor. Sık sık Ankara’ya gidip geldiği bildirilen Gözlemcioğlu, üç yıl sonra Rakka’da IŞİD’in bölge sorumlusu olarak yükselmiş. Gözlemcioğlu her gelişinde de birkaç genci daha alıp IŞİD’e katılmak üzere yanında götürmüş. Mahalle sakinleri de Gözlemcioğlu’nun silahlı fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığını söylüyor.

IŞİD’in Hacıbayram’da da sosyal medya üzerinden eleman topladığına dikkati çeken bir mahalle sakini, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin turistik mahalleyi restorasyonu sırasında bölgedeki tek okulu kapattığını, mahallede yedi cami olmasına rağmen tek bir okul olmadığını söylüyor. Bu da mahalle gençlerini hızla IŞİD’le temasa geçecekleri sosyal medyaya yönlendirmiş.

Ağustos 2014'te yeni seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Ankara'da Hacıbayram Camisi'ne giderek Cuma namazı kıldı. New York Times gazetesine göre cami radikal Selefilerin IŞİD'e militan toplamak için kullandığı yeraltı mescidine 100 metre uzakta.
Ağustos 2014'te yeni seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Ankara'da Hacıbayram Camisi'ne giderek Cuma namazı kıldı. New York Times gazetesine göre cami radikal Selefilerin IŞİD'e militan toplamak için kullandığı yeraltı mescidine 100 metre uzakta.

Gazete, Türk basını ve yetkililerine dayandırdığı bilgilere göre IŞİD’e Türkiye’den bin kişinin katıldığını yazıyor. Örgütün ideolojik cazibesi, amaçsız gençleri çekmek için ideal. Amerikan Merkezi İstihbarat Dairesi CIA’nın tahminlerine göre Suriye ve Irak’ta en az 20 bin IŞİD savaşçısı bulunuyor.

New York Times muhabirinin konuştuğu bir market sahibi, IŞİD’in ideolojisine destek veriyor, ve Türkiye’deki Müslümanlığı “sulandırılmış” buluyor. Adını vermekten kaçınan market sahibi, çocuklarını büyüyünce Rakka’ya (IŞİD’e katılmaya) göndereceğini söylüyor. Aynı kişi bununla birlikte mahallesindeki yoksulluktan da şikayetçi ve “Orada çocukların parkları ve yüzme havuzları var, burada ise kir içinde oynuyorlar” diye konuşuyor.

Ayrıca IŞİD’in militanlarına günde 150 dolar gibi bir para ödemesi, yokluk içinde yaşayan Türk gençlerini örgüte çeken bir başka etken. Can, “Bunun dışında her şeyi bedava alıyorsunuz. Dükkan sahipleri bile korkudan mallarını size bedava veriyor” diyor.

Hacıbayram Haziran ayında bu mahalleden 14 yaşında bir gencin Rakka’da cihatçı militanlar arasında savaşırken bir top mermisi düşmesi sonucu yaralanmasının ardından dikkat çekti. Yusuf adlı gencin babası, yetkililerin “resmi soruşturma bile başlatmadığını” söylüyor. Yerel ahaliyse devletin “ilgisizliğinden” şikayetçi. Ne İçişleri Bakanlığı, ne de Emniyet Müdürlüğü, New York Times muhabirinin sorularına yanıt vermiş.

New York Times’a demeç veren Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü uzmanı Aaron Stein, “Ankara’da ve Türkiye’nin değişik yerlerinde IŞİD’e militan toplama merkezleri var ve görünen o ki hükümetin umurunda değil” diye konuşuyor.

Hacıbayram’daki market sahibine göre IŞİD’in başını keserek öldürdüğü Amerika gazeteci James Foley, “bir ajan ve ölmeyi hak etti”. Babasından bunları dinleyen market sahibinin on yaşındaki çocuğunun ağzından çıkan sözlerse, “Gazeteciler bu ülkenin kafirleri. Hepsini öldüreceğiz” oldu.

XS
SM
MD
LG