Erişilebilirlik

NYT: ‘Trump Savunma Bakanlığı’na Eski Demokrat Senatör Webb’i Düşünüyor’


New York Times gazetesinin haberine göre Trump yönetimi Cumhuriyetçi Başkan Ronald Reagan döneminde Donanma Genel Sekreterliği yapan eski Demokrat Senatör Jim Webb’i Savunma Bakanlığı’na getirmeye hazırlanıyor.

New York Times adını vermediği bir kaynağa dayandırdığı haberinde Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Beyaz Saray Genel Sekreteri Mick Mulvaney’in Webb’le iletişime geçtiklerini bildirdi. Haberde Savunma Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinden birinin Webb’in Beyaz Saray’da bu görev için düşünüldüğünü doğruladığı belirtildi.

Savunma Bakanı Jim Mattis Salı günü görevinden ayrıldı. Mattis, Trump’ın ani şekilde Suriye’den ABD askerlerini çekeceğini açıklamasının ardından istifa etmişti. Mattis’in istifa mektubunda Trump’ın politikalarını eleştirmesi Başkan’ın, Mattis’i ayrılmayı planladığı Şubat ayından daha erken görevden uzaklaştırmasına neden olmuştu. Trump, Mattis’in yerine geçici olarak eski Boeing CEO’su ve Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan’ı atamıştı.

New York Times, Webb’in Trump’ın Mattis’in yerini alması olası şahin Cumhuriyetçileri baypas etmesini sağlamasının mümkün olabileceği yorumuna da yer verdi.

Haberde Mattis’in yerine gelebilecek diğer isimler arasında Cumhuriyetçi Senatörler Tom Cotton, Lindsey Graham ve eski Cumhuriyetçi Senatör Jim Talent’ın da geçtiği kaydedildi.

72 yaşındaki Webb, Vietnam Savaşı’na katılmış madalyalı bir ordu mensubu. Aynı zamanda 10 kitabın yazarı olan Webb, Emmy ödüllü bir gazeteci ve yönetmen.

Virginia eski senatörü Demokratlar’ın 2016 başkan adaylığı için de yarışmıştı.

XS
SM
MD
LG