Erişilebilirlik

NYT: 'Sarraf Davasının Erdoğan İçin Siyasi Sonuçları Olabilir'


27 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:48 0:00

New York Times, bugün jüri seçim sürecinin başladığı Rıza Sarraf davasının Türk hükümet yetkililerinin, televizyon programlarının ve hatta kafelerdeki kalabalıkların gündeminin en üst sırasında yer aldığını yazıyor. Habere göre davayı düşürmeleri için Amerikalı yetkilileri ikna etme kampanyası yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftadan itibaren hasar kontrolü çabası içine girerek tüm yargı sürecini öfkeyle kınadı. Jüri seçimi aşamasına gelinen davada İran'a yönelik ambargoyu delmekle suçlanan Sarraf'ın itirafçı olup savcılıkla anlaşma yaptığı ve üst düzey yetkililerin yasadışı faaliyetleri ve yolsuzluklarla ilgili kanıtları su yüzüne çıkarabileceği spekülasyonları, gündemi meşgul tutmaya devam ediyor. Habere göre eğer Rıza Sarraf itirafçı olduysa bile, savcılık makamının, Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla'yı yargılamaya devam etmesi bekleniyor. Sarraf'ın tanıklık etmesi durumunda bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan için siyasi sonuçları olabileceğini kaydeden gazete, Erdoğan'ın davayı, 15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişiminin bir uzantısı olarak gösterdiğini yazıyor. Erdoğan'a bağlı yetkililer, davayı Türkiye'ye yönelik bir komplo olarak nitelendiren ve kanıtların sahte olduğunu savunan bir medya kampanyası başlattı. Öte yandan Türk yetkililer Amerika'dan Sarraf'ın nerede olduğuna ilişkin bilgi talep ederken kimi bakanlar, yabancı haber medyasına, Sarraf'ın tanıklığının önemini hafifletici nitelikte demeçler verdi. New York Times, merkezi New York'ta bulunan danışmanlık firması GlobalSource Partners'ın Türkiye uzmanı Atilla Yeşilada'nın davayla ilgili görüşlerine de başvurmuş. Gazeteye konuşan Yeşilada, Türk hükümetinin Sarraf'ın tanıklığının önemini inkar etmesinin, aslında hükümetin Sarraf davasından ne kadar tedirgin olduğunun açık bir kanıtı olduğunu kaydediyor.

Washington Post, Şükran Günü tatilinden dönen Kongre'yi son derece yoğun bir gündemin beklediğini yazıyor. Gazete, borç tavanının yükseltilmesi için gereken sürenin dolmak üzere olduğunu ve uzlaşma sağlanamazsa hükümetin Aralık ayında kapanması olasılığının hiç de düşük olmadığını hatırlatıyor. Habere göre hükümetin 8 Aralık'ta kapanmasını engellemek için her iki parti de bazı geçici önlemler alıp hükümet harcamalarına ilişkin müzakereleri Noel tatilinin hemen öncesine ertelemeye sıcak bakıyor. Ancak gayriresmi görüşmelerin sonuç vermediği, hükümet harcamaları, sağlık hizmetleri ve göçmenlik gibi meseleler üzerindeki derin partizan ayrımın müzakereleri çıkmaza sokacağı da alınan haberler arasında. Gazete, Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili Kongre liderlerinin yarın Beyaz Saray'da Başkan Trump'la bir araya geleceğini, bu görüşmeden çıkacak sonucun ya Aralık ayı için pürüzsüz bir yol açacağını ya da çekişmeleri daha da arttıracağını kaydediyor. Ancak her iki partiden yetkililer, Trump'ın yarın Kongre liderleriyle yapacağı görüşmenin meyve vermeyebileceği uyarısında bulunuyor. Bunun nedeni, vergi reformu ve savunma harcamaları gibi meseleler üzerinde henüz bir anlaşmaya varılamamış olması ve Cumhuriyetçi Parti'nin tüm dikkatleri vergi yasası üzerinde toplamak istemesi. Her iki tarafın da öncelikle 2018 ve ötesi için hükümet harcamalarının seviyesi üzerinde anlaşması gerekiyor. Trump Yönetimi, mevcut yasanın savunma harcamaları sınırını 549 milyar dolara olarak belirlemesine rağmen bu harcamaları 600 milyar doların üzerine çıkarmak istiyor. Demokrat Parti ise 549 milyar dolar sınırını aşarak savunmaya harcanacak her bir ek doların savunma dışındaki hizmetler için de ayrılmasını talep ediyor.

New York Times gazetesiyse Kongre'nin, şimdiye kadar cinsel tacizle suçlanan Kongre üyelerinin bu suçlamaları örtbas etmek için mağdurlarla yaptıkları gizli anlaşmaların kamuoyuna açıklanması çağrılarının giderek arttığını yazıyor. Gazeteye göre iki parti de Kongre'nin cinsel taciz meselesiyle ilgili gizlilik kültürünün sona ermesi için şimdiye kadar vergi mükelleflerinin paralarıyla gizli anlaşmalar yapan Kongre üyelerinin ifşa edilmesini istiyor. Gazete, böyle bir anlaşma yaptığı ortaya çıkan Temsilciler Meclisi üyesi Demokrat Partili John Conyers Jr'ın Adalet Komisyonu'ndaki görevinden geçici süreliğine de olsa ayrıldığını bildiriyor. Conyers'ın yardımcılarına cinsel tacizde bulunduğuna ilişkin suçlamalar, Temsilciler Meclisi Etik Komisyonu'nda soruşturulacak. Öte yandan Temsilciler Meclisi'nde iki partinin üyelerinden oluşan bir grup, Kongre üyelerine yönelik cinsel taciz suçlamalarının kamuoyuna açıklanmasını sağlayacak yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Ancak çıkarılması planlanan yasanın, geçmişte kendilerini cinsel tacizle suçlayanları susturma amaçlı anlaşmaları hangi Kongre üyelerinin yaptığının açıklanmasına olanak tanıyıp tanımayacağı belli değil.

New York Times bugün ayrıca Başkan Trump ve Suudi Arabistan karşısında milliyetçi hislerin körüklenmeye başladığı İran'da halkın yabancı düşmanlara karşı ortak bir cephe oluşturmaya başladığını yazıyor. Habere göre şimdiye kadar siyasetten uzak duran İran'ın kentli orta sınıfı içinde milliyetçilik giderek güçleniyor. Bunun nedeni, Trump'ın başkan seçildikten sonra İran'a karşı takındığı sert tavır ve mezhepsel rakibi Suudi Arabistan'ın Ortadoğu'da hakimiyet kurmak için İran'la rekabete girişmesi. Trump'ın İran nükleer anlaşmasını ”şimdiye kadar yapılan en kötü anlaşma” olarak nitelendirmesi, Suudi Arabistan'a 100 milyar dolarlık silah satışı yapması ve İranlılar'ın ”deneyimsiz ve aceleci” olarak gördüğü Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman'ın dış siyaset hamleleri, İran'ı alarma geçirdi. Öteyandan İranlılar, ülkelerinin IŞİD'in mağlubiyetinde oynadıkları önemli rolden gurur duymaya başladı, bu da milliyetçi hisleri tetikleyen bir etken oldu. Gazete, İran halkının Amerika'ya hiçbir zaman güvenilemeyeceğini ve İran'ın düşmanlarına tepeden bakabilecek kadar güçlü bir ülke olduğunu düşünmeye başladığını kaydediyor.

XS
SM
MD
LG