Erişilebilirlik

NYT İlk Kadın Yayın Yönetmenini İşten Çıkardı


NYT İlk Kadın Yayın Yönetmenini İşten Çıkardı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

New York Times gazetesinin ilk kadın genel yayın yönetmeninin işten çıkarılması Amerika’da “eşit işe eşit ücret” tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Konu ayrıca kadın ve erkek yöneticiler konusunda çifte standart uygulandığı iddialarını da yine gündeme taşıdı

New York Times’dan kovulmasından bir hafta sonra Jill Abramson bir üniversitenin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada yönetici olarak kendisine gösterilen direnci anlattı, azmin gerekli olduğunu söyledi:

“İstediği bir okuldan veya başvurduğu işten red cevabı almış olanlar -ki biliyorum bu çoğumuzun başına geliyor - kaybetmenin acısını çok iyi bilirler. Ama başınıza gelen bu tür bir durum sizi daha da güçlendirmeli.”

New York Times’ın patronu Abramson’un yönetim tarzı nedeniyle kovulduğunu açıkladı. Ancak bazı haberlere göre, Abramson, kendisinden önceki erkek yöneticinin daha fazla maaş almasından şikayetçi olduğu için işten çıkarıldı. Sebep ne olursa olsun konu, çalışma ve toplum hayatında kadın-erkek eşitliğini yeniden gündeme taşıdı.

Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da geçen hafta Dünya Bankası’nın bir konferansında bu konuya değindi:

“Kadınlara eşit haklar tanınması, tam katılımlarının sağlanması ve seslerinin duyurulması sadece doğru olan değil aynı zamanda mantıklı olan bir yöntemdir. Bu, toplumların refah ve istikrarında belirleyici rol oynar.”

Psikolog Doktor John Ryder, çalışma ortamında “saygı ve güven” unsurlarının hem kadın hem erkekler için önemli olduğu görüşünde.

Ryder, yöneticilerin kendi meslektaşlarına danışmadan iş yapmalarının büyük hatalara yol açabileceğini söylüyor. İddialara göre Abramson bu hataya düşenlerden:

“Abramson elindeki kartları gizli tutmayı tercih etti, bu da kendisiyle yönetim arasında çözümü olmayan bir gerilim yarattı.”

Genç mezunlar da Abramson’un kaderini paylaşmaktan kaygılı:

“Bundan sonra ne olacak diye soranlara sesleniyorum, ben de bilmiyorum, çünkü sizinle aynı kaderi paylaşabilirim.”

Amerika’daki en önemli gazetecilik işlerinden biri olan New York Times genel yayın yönetmenliğinden kovulan Jill Abramson kendi geleceğini düşünürken, Amerika’da kadınların iş yaşamında eşitliğe kavuşmasıyla ilgili tartışma devam edecek gibi görünüyor.
XS
SM
MD
LG