Erişilebilirlik

Nükleer Sızıntı Tehlikesi Büyüyor


Nükleer Sızıntı Tehlikesi Büyüyor

Japonya’nın son depremden etkilenen Fukuşima nükleer santralinde bu sabah yeni bir patlama meydana geldi.

Yetkililer bölgede artan radyasyon oranına karşı santralin 30 kilometre uzağında yaşayan herkese evlerinden çıkmamaları uyarısında bulundu.

Başbakan Naoto Kan, Fukuşima nükleer santralindeki reaktörlerden birinde nükleer sızıntı olduğunu doğruladı. Kan radyasyon düzeyinin “çok yüksek olduğunu ve daha da yükselmesi ihtimali bulunduğunu” söyledi.

Santralde Cuma günkü büyük depremden sonra Cumartesi ve dün birer patlama olmuştu. Depremin soğutma sistemine zarar verdiği santraldeki reaktörlerin deniz suyuyla soğutulma işlemleri aralıksız sürüyor. Şu ana kadar santral çevresinde bir ölüm olayı meydana gelmediği bildirildi.

Japonya Nükleer Güvenlik Dairesi, son patlamanın reaktördeki basınç dengeleme sistemine hasar vermiş olabileceğini belirtti.

Fukuşima santralindeki teknisyenler yakıt çubuklarını soğutmak için dört gündür deniz suyu pompalıyor, ancak yüksek ısı suyu buharlaştırıyordu. Su seviyesindeki aşırı düşüş yakıt çubuklarının en az iki kez havayla temas ettiğine işaret ediyor. Ayrıca yakıt çubuklarının koruyucularının erimiş olması ihtimali de bulunuyor. Bu durum da, dışarı sızan su buharına radyasyon karışması olasılığını arttırıyor.

Santral dışında az miktarda radyasyon tespit edilirken, yardım çalışmaları için bölgeye ulaşan Amerikan gemi ve uçakları bir süreliğine bölgeden uzaklaştırıldı.

Fukuşima civarında yaşayan 200 bin kişi evlerini boşaltmış durumda. Evlerinde kalan 600 kadar kişiden de sokağa çıkmamaları istendi.

Yardım için bölgede bulunan Amerikan Ronald Reagan gemisinin komutanı, mürettebattan 17’sinde düşük seviyede radyasyon belirlenmesi üzerine geminin bölgeden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Öte yandan Amerikan Jeolojik Araştırma Dairesi, Cuma günkü depremin büyüklüğünü 8,9’dan 9’a çıkardı. Depremden bu yana bölgede sayısız artçı sarsıntı yaşanıyor. Resmi verilere göre ölü sayısı 2 bin olarak bildirilirken, yaklaşık on bin kişiden hala haber alınamıyor.

XS
SM
MD
LG