Erişilebilirlik

'Nükleer Müzakerelerden Çözüm Çıkacak'


İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler ve Almanya’nın sürdürdüğü müzakerelerin ikinci turu da yapıldı. Peki İran, nükleer faaliyetlerinin barışçı olduğuna Batı’yı ikna edebilecek mi? Bir başka deyişle, taraflar kesin koşullarından ne kadar taviz verecek, kalıcı çözüm ne kadar yakın?

İşte bu soruların yanıtını Haliç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Onay verdi. Onay, İran’da ambargonun neden olduğu iç politikadaki başarısızlıklar ve ekonomik durumun giderek bozulması nedeniyle Tahran hükümetinin Batı ile olan ilişkilerini düzeltme çabası içinde olduğunu söylüyor.

Profesör Onay, “Kısa sürede çözüm alınacak gibi görünmese de artık İran yavaş yavaş eski katı politikalarında vazgeçmek zorunda gibi görünüyor” şeklinde konuşuyor.

Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Onay, ülkenin dini lideri Hamaney’in Amerika’ya yönelik sert mesajlarını sürdürmesini de olumsuz bir gelişme olarak yorumlamıyor. Onay, İran’da devrim sonrasında Amerika’nın dini liderler tarafından Şeytan’ın İmparatorluğu olarak tanımlanması ve sonrasında devam eden Amerikan karşıtlığının bir gecede yok olmayacağına, ancak dini lider ve cumhurbaşkanının iyi polis-kötü polis rolünü üstlenerek denge sağlamaya çalıştıklarına dikkat çekiyor.

Yaşar Onay’in “nihai bir anlaşma sağlandığı takdirde Ortadoğu’da tüm dengeler değişir mi” sorusuna verdiği yanıt ise, “kesinlikle evet”.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:51 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG