Erişilebilirlik

Nükleer Görüşmelerde 31 Mart Telaşı


Amerika ve İran heyetleri İsviçre’de bugün bir kez daha biraraya geldi. Lozan kentindeki görüşmelerde Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif liderliğindeki heyetler 31 Mart tarihine kadar bir çerçeve anlaşması yapmayı umuyor.

İki bakan dün de biraraya gelmişti. Taraflar görüşmelerde ilerleme sağlandığını kaydediyor.

Bu arada İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suudi Arabistan’ın Yemen’de, Şii Husi milisleri hedef alan hava operasyonlarını kınadı, ancak bunun nükleer anlaşma görüşmelerini gölgelemeyeceğini söyledi.

Amerika ile İran arasındaki görüşmelere, P5 olarak adlandırılan Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin diğer üyeleri (İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) ve Almanya’dan gelen heyetler de katılacak.

Dün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu altı ülkeye mektup göndererek, İran’ın nükleer konulardaki duruşunu ve görüşmelerdeki son gelişmeleri anlattığını söyledi. Amerikalı yetkililer mektubu aldıklarını doğruladı, ancak içeriği hakkında açıklama yapmadı.

Twitter üzerinden açıklama yapan Ruhani, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere liderleriyle konuştuğunu ve İran’a yönelik adil olmayan yaptırımların kaldırılmasını istediğini kaydetti.

P5+1 ülkeleri ve İran 31 Mart tarihine kadar bir çerçeve anlaşmasına varmayı hedefliyor. Ancak bu sürenin Haziran sonuna kadar uzaması mümkün.

XS
SM
MD
LG