Erişilebilirlik

Aramızdaki İnternet Korsanları


Internet korsanları sık sık ünlü kurum veya şirketlerin güvenilir olduğu sanılan sitelerine düzenledikleri saldırılarla gündeme geliyor. Ancak son zamanlarda bu korsanlara karşı düzenlenen operasyonlar ve tutuklamalar da dikkat çekmeye başladı.

New York Savcılığı bir süre önce beş Internet korsanı hakkında suç duyurusunda bulundu. Yetkililer, bunlardan dördünün Anonymous adıyla hareket eden grubun üst düzey liderleri olduğunu söylüyor. Ancak bu, korsanları sanki daha da teşvik etmiş gibi bir sonraki gün Vatikan’ın sitesi saldırıya uğradı.

Sanal Suçlarla Mücadele uzmanı Douglas Salane, Anonymous grubunun, resmi bir yapısı olmadığı için İşgal Hareketi’ne benzediğini söylüyor: "Esnek bir yapıya sahipler, korsanlar, grup adına bireysel eylemler düzenliyor, sonra ortadan kayboluyorlar. Bunlar, işsiz insanlar olabileceği gibi profesyoneller de olabilir. Gündüz işte çalışıp, gece Internet’te korsanlığa çıkıyorlar."

Salane’e göre, korsanlar için genel profil çıkarmak zor. Bazıları idealleri doğrultusunda hareket ediyor, bazıları hükümet ajanları, bazıları da sanal hırsızlar olabiliyor: "Korsan olmak için bilgisayar dâhisi olmaya gerek yok, ortalıkta bu iş için kullanılabilecek bir sürü yazılım var. Hatta bu korsan yazılımları üretenler, saldırı düzenleyeceklere teknik destek bile veriyor."

Eski FBI görevlisi Brad Garrett, Anonymous grubunda lider olmasa da grubun güçlü olduğunu kaydediyor: "Bu korsanların ulusal güvenliğe, şirketlere ve hatta bireylere büyük zarar verme potansiyelleri var."

Anonymous birçok resmi devlet sitesine saldırdı, emniyet teşkilatlarını, büyük firmaları ve kredi kartı şirketlerini hedef aldı.

Hatta İngiliz ve Amerikalı yetkililerin korsanlıkla mücadele konusundaki konuşmaları bile saldırıya uğradı.

Eski korsan Kevin Mitnick anlatıyor: "FBI’a korsan saldırı düzenlemek boğaya kırmızıyı göstermek gibi bir şey. Korsanlar, yetkililere, herkesten daha zeki olduklarını göstermek istiyorlar."

Douglas Salane korsan saldırıların tüm mücadelelere rağmen daha uzun süre devam edeceğini söylüyor.


XS
SM
MD
LG