Erişilebilirlik

İnsan Hakları Gözlem Örgütü: Türkiye'de Polis Şiddeti Arttı


Polis şiddeti sürüyor

İnsan Hakları Gözlem Örgütü Türkiye’de giderek artan polis şiddetiyle mücadele edilmesini istedi.

Örgütün yeni raporunda, polisin silah kullanma ve kötü muamele uygulamalarının son zamanlarda arttığı ileri sürülüyor.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü: Türkiye'de Polis Şiddeti Arttı
İnsan Hakları Gözlem Örgütü: Türkiye'de Polis Şiddeti Arttı

Raporda, Kuşadası'nda bir kişinin polis ateşiyle ağır yaralaması; Hakkari'de bir çocuğun feci şekilde dövülmesi ve İran sınırı yakınlarında bir çocuğun vurularak öldürülmesi son şiddet olaylarına örnek gösteriliyor.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın bir araştırmasına atıfta bulunan rapor, geçen yıl, 48 kişinin, kolluk görevlilerinin açtığı ateş sonucu 48 hayatını kaybettiğine dikkati çekiyor.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Hakkari ve Kuşadası olaylarına karışan polislerin görevden el çektirildiği ve haklarında hem hukuki hem de idari soruşturma açıldığını hatırlatmakla birlikte; asıl sınavın, sorumlular hakkında dava açılıp açılmayacağı olduğunu vurguluyor.

Örgütün Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair Webb tarafından hazırlanan rapora göre, polisin silah kullanma ve kötü muamele uygulamaları son zamanlarda arttı. Raporda, Kuşadası'nda bir kişinin polis ateşiyle ağır yaralaması; Hakkari'de bir çocuğun feci bir şekilde dövülmesi ve İran sınırı yakınlarında bir çocuğun vurularak öldürülmesi şiddet olaylarına örnek gösteriliyor. Rapor özetle şöyle:

İnsan Hakları İzleme Örgütü, izlediği bir haber ajansı videosunda 13 Nisan 2010 tarihinde Hakkari'deki bir gösterinin ardından sivil giysili polislerin 16 yaşındaki H.K.'yi yakalayarak hırpaladığını ve sonra da yarı baygın bir halde sürüyerek götürdüklerini gözlemlemiştir. Görüntülerde çocuğun annesinin çığlıklar atarak ümitsizce olaya müdahale etmeye çalıştığı da görülmektedir. Yüzüne atılan yumruklar sonucunda çocuğun elmacık kemiği ve burnu kırılmıştır.

Geçtiğimiz iki yıl içinde, ağırlıklı olarak Güneydoğu bölgesinde, polislerin çocuk ve gençlere şiddet uygularken görüntülendiği çok sayıda benzer olay yaşanmıştır.

Yine 13 Nisan günü Kuşadası'nda polisin 27 yaşındaki Umut Tamaç'ın başına yakın mesafeden açtığı ateş sonucunda, Tamaç'ın çenesi kırılmış ve bir gözü kör olmuştur. Tanıkların gazetecilere anlattığına göre Tamaç silahsız olduğu için ateş açmadan da yakalanabilirdi.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü: Türkiye'de Polis Şiddeti Arttı
İnsan Hakları Gözlem Örgütü: Türkiye'de Polis Şiddeti Arttı

31 Mart gecesi Van'ın Çaldıran ilçesinde, İran sınırına yakın bir bölgede jandarmanın İran'dan Türkiye'ye kaçak mazot getiren bir gruba düzenlediği operasyon sırasında 15 yaşındaki Mehmet Nuri Tançoban vurularak öldürüldü. Otopsi raporu Tançoban'ın ölüm sebebinin ateşli silah sonucu olduğunu doğruladı. Daha sonra jandarma da öldüren kurşunun bir jandarmanın silahından çıktığını kabul etti.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı sadece 2009 yılında kolluk görevlilerinin açtığı ateş sonucu 48 kişinin hayatını kaybettiğini raporlayarak bu vakaların her birinde, silah kullanımının kanun dışı öldürme olup olmadığının belirlenmesi için incelemeye tabi tutulması gerektiğinin altını çizmiştir.

Türkiye'de polis ve jandarma, yakalamalar sırasında ciddi bir ölüm veya yaralanma tehdidi olmasa bile, şiddet içermeyen yöntemleri sonuna kadar kullanmadan silaha başvurmakta ısrar ediyor. Bu tür uygulamalar kolluk görevlilerinin kuvvet kullanımına dair uluslararası standartları ihlal etmektedir
.”

Raporda, Hakkari ve Kuşadası olaylarına karışan polislerin görevden el çektirildiği ve haklarında hem hukuki hem de idari soruşturma açıldığı vurgulanıyor ancak örgüt raportörü

Sinclair-Webb’e göre asıl sınav, soruşturma sonunda sorumlular hakkında dava açılıp açılmayacağı.

Tüm raporun Türkçe tercümesini İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün İnternet sitesinde okuyabilirsiniz. Adres:

http://www.hrw.org/en/news/2010/04/20/t-rkiye-polis-iddeti-ve-ld-rmeleriyle-m-cadele-edilmelidir

İnsan Hakları Gözlem Örgütü, hükümetten, Türkiye’de giderek artan polis şiddetiyle mücadele etmesini istedi. Örgütün yeni raporuna göre polisin silah kullanma ve kötü muamele uygulamaları son zamanlarda arttı.

Örgütün Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair Webb rapor hakkında Mehmet İlhan’a bilgi verdi. Söyleşiyi sağ üst köşedeki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG