Erişilebilirlik

NSA Açtığı Davayı Kaybetti


NSA Actığı Davayı Kaybetti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

Ulusal Güvenlik Dairesi NSA ve İç Güvenlik Bakanlığı bu hafta hukuki bir yenilgi yaşadı. Bir tişört tasarımcısının bu büyük ve güçlü kurumlarla dalga geçme hakkı bir kez daha onanmış oldu

Dan McCall’un tişörtlerinde NSA için “devletin vatandaşı dinleyen tek kurumu” deniyor. NSA’in milyonlarca Amerikalı’yı dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra birçok kişi bu mesajı son derece komik buluyor.

Bir başka tişörtte ise İç Güvenlik Bakanlığı’nın logosunun üzerine “İç Aptallık Bakanlığı” yazıyor. Belki komik değil ama yine de eleştirel.

İki kurumun yetkilileri, sloganları hiç de komik bulmamış ve McCall’un tişörtlerini basan ve dağıtan şirketi dava açmakla tehdit etmiş.

McCall’a göre, tehditler, anayasa güvencesi altındaki ifade özgürlüğünü ihlal ediyor.

Kurumlar sonunda McCall’a hukuki masraflarına karşılık 500 dolar ödeme kararı aldı.

McCall Amerika’nın Sesi’ne Skype aracılığıyla şunları söyledi: “Bence kendinizle dalga geçebilmek önemli. Bu bir millet için de kişiler için de geçerli.”

Public Citizen adlı eylemci gruptan avukat Paul Levy, McCall’un yardımına koşmuş.

Levy, konuyu mizah ve ifade özgürlüğüyle açıklıyor ve bunların bir demokraside şart olduğunu söylüyor: “Bazen devlete mizahi bir biçimde yaklaşmak halkın hayal gücünü tetikler ve onları harekete geçirir. Her zaman bu kadar ciddi olamayız.”

Dan McCall daha fazla tişört yapıp satmayı planlıyor.

Ulusal Güvenlik Dairesi ve İç Güvenlik Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.
XS
SM
MD
LG