Erişilebilirlik

Norveç'ten Mültecilere 'Taciz' Eğitimi


Norveç'ten Mültecilere 'Taciz' Eğitimi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Geçtiğimiz yıl yüz binlerce mültecinin Avrupa kapılarına dayanmasıyla mülteci krizi yeni bir boyut kazandı. Almanya en fazla mülteciyi kabul eden ülke olarak uluslararası toplumun övgüsünü kazandı. Ancak yılbaşı akşamı Köln sokaklarında yaşanan taciz olayları üzerine Almanya, İsviçre, Norveç ve diğer Avrupa ülkelerinde yetkililer kadınları taciz eden mültecilere karşı yeni önlemlere başvuracaklarını açıkladı. Bu önlemler arasında, mültecilerin Avrupa kanunları ve değerleri konusunda eğitilmesi ve taciz veya tecavüz suçu işleyenlerin sınır dışı edilmesi de bulunuyor. Norveç’teki bir göçmen merkezi, mültecilerin kadınlara muamele konusunda eğitilmesine odaklanan bir program başlattı.

Norveç’in kuzeyindeki Hero Kompetanse adlı merkezde, mültecilere Norveç dili ve kültürü dersleri veriliyor. Sınıftaki öğrencilerin çoğu,kadınlara çok az özgürlük verilen ya da hiç özgürlük verilmeyen ülkelerden geliyor.

Eritreli Heinok Brane de bunlardan biriydi. Brane kadınlara olan tavrının değiştiğini şöyle anlatıyor: “Benim ülkemde, kadınlar evde oturur, yemek ve temizlik gibi şeyler yapar. Sadece evde çalışırlar. Kadınlar yerine erkekler karar verir. Norveç’ten ilk geldiğimde benim düşünce tarzım da böyleydi. Ama şimdi erkek ve kadınların sistemde yan yana durduğu anlayışına katılıyorum.”

Programın büyük bir kısmı, tecavüzü önlemeye ve mültecilere Norveç medeni kanununu öğretmeye odaklanıyor.

İki yıllık pilot program, kadınların yabancı erkeklerin tacizine uğradığı diğer Avrupa ülkelerinin de dikkatini çekmiş. Alman yetkililer taciz ve tecavüz suçlarına karşı sert önlemler açıkladı. Bunlar sınır dışı edilmek ve sığınmacı haklarının kaybedilmesi.

İnsan hakları grupları ve Müslümanlar, bu önlemleri doğru bulmuyor.

Almanya Müslümanlar Konseyi Başkanı bu konu hakkında şöyle konuştu: “Kadınların taciz edildiğini, kötü muameleye ve ayrımcılığa maruz kaldığını defalarca gördük. Ama bu soruna daha önce gerektiği kadar önem verilmedi. Şimdi bu konuyu mültecilere bağlamak çok büyük bir hata olur. Bu konu hakkında konuşmalıyız. Ama lütfen bu suçları mültecilere mal etmeyelim. Bu genel bir sorun. Cinsel suçlara daha ağır cezalar uygulanması çözümün bir parçası olabilir. Bunu destekliyoruz.”

İşveç Başbakanı Stefan Lofven, Stockholm’deki polisin bir müzik festivali sırasında meydana gelen cinsel taciz olaylarının üstünü kapattığı iddiaları konusunda derin bir soruşturma başlatma sözü verdi. Lofven, kadın tacizinin yeni bir sorun olmadığını da hatırlattı.

Köln’de yılbaşı gecesi meydana gelen cinsel taciz olayları, Almanya’da göçmen karşıtı gösterilere yol açtı. Ancak, bu olaylar Avrupa’da eskiden beri yaygın olan kadın tacizi sorunu ve bu konudaki yasa boşluğuyla ilgili bir tartışma da başlattı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG