Erişilebilirlik

Norveçli Terör Zanlısı Mahkemeye Çıktı


Norveçli Terör Zanlısı Mahkemeye Çıktı

Norveç’teki kanlı saldırıların zanlısı radikal Hristiyan Anders Behring Breivik’in mahkemedeki ilk sorgusu 35 dakika sürdü.

Savcılar , Breivik’in sekiz hafta gözaltında tutulmasını isteyeceklerini açıkladı.Bu süre, gerekirse mahkeme başlamadan önce daha da uzatılabilecek.

Yargıç, bugünkü duruşmanın halka ve basına kapalı yapılması kararı aldı.

Breivik ise duruşmanın, saldırıları neden düzenlediğini izah edebilmesi için açık olmasını istemişti.

Norveç Başbakanlık binasını bombalama ve bir gençlik kampına silahlı saldırı düzenlemekle suçlanan Breivik terör suçu kapsamında yargılanacak. Her iki saldırıda toplam 93 kişi hayatını kaybetti.

Breivik’in avukatı, müvekkilinin her iki saldırıyı da kabul ettiğini, ancak suç işlemediğini öne sürdüğünü bildirdi. Avukatına göre, Breivik eylemlerinin acımasız olduğu kabul ediyor, ancak Norveç toplumunda bir devrim gerçekleştirmek için yaptığını söylüyor.

Breivik’in saldırıları düzenlemeden önce İnternette Avrupa’nın çok fazla Müslüman göçmen nedeniyle İslamlaşmaya başladığı yönünde mesajlar gönderdiği öne sürülüyor. Saldırganın mesajında, çok kültürlülüğü destekleyerek Hıristiyanlığa ihanet eden liberallerden öç almak için yemin ettiği de belirtiliyor.

Cuma günkü saldırı, 2. Dünya savaşındaki Nazi işgalinden beri böylesine büyük bir şiddet olayına tanık olmayan Norveç toplumunu derinden sarstı. Pazar günü saldırıda ölenler için düzenlenen törende konuşan Başbakan Jens Stoltenberg, Norveç’in ulusal bir trajedi yaşadığını söyledi. Törene Norveç kralı Harald ve Kraliçe Sonja da katıldı.

XS
SM
MD
LG