Erişilebilirlik

Norveçli Kayakçıdan 40 Yaşında Rekor


Ole Einar Bjoerndalen
Rusya’nın Soçi kentinde başlayan 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nda Norveçli bir kayakçı, ilerleyen yaşına rağmen tarih yazdı.

Ole Einar Bjoerndalen, kış olimpiyatlarında tekli spor dalında altın madalya kazanan en yaşlı sporcu oldu. 40 yaşındaki sporcu, 10 kilometre biatlon koşusunda birinci geldi ve Kanadalı skeleton yarışçısı Duff Gibson’ın yaş rekorunu kırdı. Gibson 2006 Torino Olimpiyatları’nda altın madalya aldığında 39 yaşındaydı.

Bjoerndalen ayrıca 12’inci altın madalyasıyla kış olimpiyatlarında en çok altın madalya alan vatandaşı Bjoern Daehlie’nin de rekorunu egale etti.

Hollandalı sürat patencisi Sven Kramer, 5 bin metre erkekler yarışında birinciliğini korudu. Kramer, yarışı 6 dakikayla tamamlayarak olimpiyat rekoru kırdı.

Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları resmen dün (Cumartesi) başlasa da, karşılaşmalar perşembe gününden bu yana devam ediyor. Bugünkü karşılaşmalarda beş altın madalyanın ikisini Norveç aldı. Bjoerndalen’ın dışında vatandaşı Marit Bjoergen 15 kilometre kayaklı koşuda altın madalyanın sahibi oldu.

Kadınlar serbest stil kayakta (mogul) altın madalyayı Kanadalı Justine Dufour-Lapointe kazandı.

Amerika da Soçi’deki ilk altın madalyasını snowboard slopestyle dalında, Sage Kotsenburg’la aldı. Slopestyle, gençlerin olimpiyat oyunlarına ilgisini çekmek amacıyla ilk kez Soçi’de yarışma kategorilerine alındı.

Artistik buz pateni karşılaşmalarında Rus patenci Yulia Lipnitskaya, sporseverlerin gönlüne taht kurmuş durumda. Takım mücadelelerinde yarışan Lipnitskaya, bireysel olarak 72,90’la en yüksek puanı topladı.

Kadınlar buz hokeyinde Kanada, İsviçre’yi 5-0 yendi. Amerika’ysa Finlandiya’yı 3-1 yendi.

Bugünkü (Pazar) karşılaşmalardaysa erkekler Alp disiplini dalında erkekler mücadelesi, erkekler kayaklı koşu ve kadınlar 3 bin metre sürat pateni yarışmaları var.

Soçi’de 98 dalda madalya dağıtılacak. Bu rakam dört yıl önce Vancouver’da dağıtılandan 12 madalya fazla.
XS
SM
MD
LG