Erişilebilirlik

Normandiya Çıkarması’nın 75’inci Yıl Dönümü


Avrupa’yı Nazi işgalinden kurtarmak için yapılan ve İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdiren Normandiya Çıkarması’nın 75’inci yıl dönümünde dünya liderleri Fransa’daki Normandiya kıyılarına giden askerlerin çıkış noktası olan İngiltere’nin Portsmouth kentinde yapılan anma törenine katıldı.

İngiltere Kraliçesi’nin ev sahipliğindeki törene Başkan Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve diğer 10 ülkenin liderleri katıldı.

Başkan Trump törende Amerika’nın eski başkanlarından Franklin Roosevelt’in 6 Haziran 1944’te radyodan okuduğu bir duayı okudu. Roosevelt bu duayı Amerikalı ve müttefik askerler Manş Denizi’ni geçerek Normandiya’ya gittikleri sırada okumuştu.

İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Normandiya çıkarmasının zamanı gizli tutuluyordu. Roosevelt, radyoda bir gün önce yapılan yayında çıkarmadan söz etmemiş yalnızca duayı okumuştu.

Duada şu sözler geçiyor: ‘‘Büyük Tanrım, ulusumuzun gururu oğullarımız bugün cumhuriyetimizi, dinimizi ve medeniyetimizi korumak, insanlığı çektiği acılardan kurtarmak için kutsal bir göreve gönderildi.’’

Etkinlikte ayrıca savaş muhariplerinin tanıklıkları okundu ve hem nostaljik hem de modern uçaklar gösteri yaptı.

Almanlar’ın şifreli istihbaratla yanlış kıyıda bekledikleri 130 bin Amerikan askeri, ‘D-Day/D Günü’ olarak adlandırılan 6 Haziran 1944’te Fransa’nın Normandiya kıyılarından girerek ülkedeki Nazi işgalini durdurmayı başarmıştı.

Trump anma töreninin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’le kısa bir görüşme yaptı. İngiltere seyahatinin son günündeki Trump eşi Melania’yla birlikte daha sonra İrlanda’ya giderek Başbakan Leo Varadkar’la bir araya geldi. Trump burada Doonbeg köyünde kendisine ait golf merkezinde kalacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG