Erişilebilirlik

Nolan'dan Zor Unutulacak Bir Film: Inception/Başlangıç


Nolan'dan Zor Unutulacak Bir Film: Inception/Başlangıç

Inception, ya da Türkiye’deki gösterim adıyla Başlangıç’ta, yönetmen Christopher Nolan, rüyalara dair görsel bir şölen sunuyor. Bilim kurgu film, Amerika’da vizyona girdiği ilk hafta 60 milyon doları aşkın hasılat yaptı.


Dom Cobb bildiğiniz hırsızlardan değil. Cobb, insanların bilinçaltına giriyor ve en önemli sırlarını çekip alıyor. Bunu da rüyalarına sızarak yapıyor.

Ancak Cobb, suç işlemekten bıkıyor ve normal bir yaşam sürmek istiyor. Bir gün Cobb’a, özgürlük seçeneği sunuluyor ama bunun için Cobb’un Amerika’ya dönüş anahtarını elinde tutan Saito adlı işadamının son bir işini yapması gerekiyor.

Nolan'dan Zor Unutulacak Bir Film: Inception/Başlangıç
Nolan'dan Zor Unutulacak Bir Film: Inception/Başlangıç

Cobb’un bu kez yapması gereken birisinin kafasındaki fikri çalmak değil, aksine kafasına bir fikir yerleştirmek. Filmin yönetmeni Christopher Nolan, bu sürecin “inception” yani başlangıç aşaması olarak nitelendirildiğini söylüyor.

Nolan, “Inception’un özünde bunun dirençli bir bakteriye benzediği fikri var. Tıpkı bir virüs gibi ve başkalarına iletilebiliyor” diyor.

Nolan, filmdeki rüya alemini gerçekçi kılabilmek için 6 farklı ülkede kurulan setlerden yararlanmış. Setlerin her biri değişik rüyalar ve rüya alemleri için fon oluşturuyor. Nolan, hem karakterleri hem de seyircileri rüyaların derinliklerine indiriyor ve bunu bilimkurguyla psikolojik dram türlerini başarıyla kurgulayarak yapıyor.

Hikayenin karmaşık örgüsünde oyuncuların da katkısı var. Leonardo Di Caprio, baş rüya hırsızı Dom Cobb’u canlandırıyor. Cobb, kaosun ortasında kontrolü elinde tutuyor gibi görünse de aslında kendi duyguları ve pişmanlıklarının altında eziliyor.

Fransız oyuncu Marion Cotilliard, Fransızca’da “kötü” anlamına gelen Mal karakterinde. Cotilliard, Cobb’un ölen eşinin rüyalardaki bir yansıması.

Ellen Page ise Ariadne’yi canlandırıyor. Yunan mitolojisinde Ariadne, Minotaur’un ölümcül labirentinden çıkmasında Theseus’a yardımcı olan prenses.

Ariadne, filmde bir rüya mimarı. Ayrıca Cobb’u ayakta tutan duygusal ve ruhsal rehber.
Filmin temelinde iç acıtıcı bir aşk öyküsü ve varoluşsal bir ikilem yatıyor.

Nolan'dan Zor Unutulacak Bir Film: Inception/Başlangıç
Nolan'dan Zor Unutulacak Bir Film: Inception/Başlangıç

Oyuncular rollerinin zorluğunu kabul ediyor. Filmde herkes kendisinin dublörü.

Leonardo Di Caprio, “Filmin birçok yerinde üzerimizde sarılı kablolarla bir asansörden sarktığımız ya da dev bir su tankına battığımız zorlu sahneler var” diyor.

Normalden büyük setler ve derin bir konu seçen Nolan, zeki, izlenebilir ve dramatik bir film ortaya koymuş.

Filmi tam anlamıyla kavramak için birkaç kez izlemek gerekebilir.

Zaman zaman aksiyon sahneleri filmin varoluşsal hikayesinin önüne geçse de Inception, tıpkı yeniden gördüğünüz bir rüya gibi, zor unutacağınız bir sinema filmi.

XS
SM
MD
LG