Erişilebilirlik

Nobel Tıp Ödülü Hücre Araştırmacılarına


2013 Nobel Ödülleri’nin ilki tıp alanında sahiplerini buldu. Tıp ödülünü bu yıl, çalışmalarını Amerikan üniversitelerinde yürüten iki Amerikalı ile bir Alman araştırmacı kazandı.

Amerikalı James Rothman ve Randy Schekman ile Alman Thomas Sudhof hücrelerin taşıma sistemlerini nasıl organize ettiklerini belirleyen çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.

James Rothman, Yale Üniversitesi’nde Hücre Biyolojisi Bölümü’nün başkanı olarak görev yapıyor. Randy Schekman ise California’daki Berkeley Üniversitesi’nde Moleküler ve Hücre Biyolojisi Bölümü’nde profesör olarak çalışmalarını yürütüyor. Alman Thomas Sudhof ise Stanford Üniversitesi Moleküler ve Hücre Biyolojisi üzerine çalışmalar yapıyor.

1901 yılından bu yana her yıl çeşitli dallarda verilen Nobel ödüllerinin ilki tıp alanında veriliyor. Bu ödüller dinamiti icat eden işadamı ve araştırmacı Alfred Nobel’in isteği üzerine verilmeye başlandı.

Nobel Komitesi, fizik dalındaki ödülün sahibini yarın açıklayacak. Çarşamba günü kimya, Perşembe günü edebiyat ödülünün sahibi açıklanacak. Nobel Barış Ödülü’nün bu yılki sahibi Cuma, ekonomi ödülünün sahibi ise gelecek Pazartesi belli olacak.
XS
SM
MD
LG