Erişilebilirlik

Nobel Komitesi Kadın Hakları Konusuna Dikkati Çekti


Nobel Komitesi Kadın Hakları Konusuna Dikkati Çekti

Bu yıl Nobel Barış ödülü, kadın hakları konusunda çalışmalar yapan üç kadına verildi. Ödülün sahipleri Liberya’nın kadın devlet başkanı Ellen Johnson Sirleaf, Liberyalı barış eylemcisi Leyman Gbowee ve Yemenli kadın hakları savunucusu Tevekkül Karman oldu. Ellen Johnson Sirleaf Afrika’da seçimle işbaşına gelen ilk kadın lider. Gbowee ise ülkedeki aşiret reislerine karşı kadınları birleştiren bir eylemci. Yemenli gazeteci-yazar Karman kadın hakları için mücadele ediyor.

Bu üç kadından Harvard Üniversitesi mezunu olan Sirleaf Liberya’da kadın haklarını iyileştirmek için önemli icraatlarda bulundu. Devlet Başkanı Sirleaf, ödülü Afrikalı kadınlara ithaf ettiğini söyledi: “Çok heyecanlı, gururlu ve minnettarım. Ödülü, yıllardır süren bu mücadelenin ve Liberya halkınca yapılan barış çağrılarının uluslararası alanda tanınması olarak görüyorum.”

Gbowee de ödül töreninin ardından şöyle konuştu: “Ben, ülkemde ve bütün kıtada umudun sembolüyüm. Bu yerlerde umut her zaman yeşermiyor. Bunu ödül almak için yapmıyorsunuz. Umudun sembolü oluyorsunuz çünkü size güvenen, ihtiyacı olan; size umut bağlayan insanlar var.”

Norveçli ödül komitesinin başkanı Thorbjoern Jagland, bu yılki ödülü verme amaçlarının, barış sürecinde kadınların önemini vurgulamak olduğunu söyledi. Jagland, “Dünyada sürekli barış ve demokrasi için, kadınlara da erkekler kadar şans tanımalıyız. Toplumun her seviyesinde, kadınlar sosyal olaylara nüfuz edebilmeli. Aksi halde barış ve demokrasi kurulamaz,” diye konuştu.

Yemenli gazeteci Karman ise başkent Sana’da şu açıklama yaptı: “Ödülün kendisini çok mutlu ettiğini belirten Tevekkül Karman, Arap devrimini gerçekleştiren genç eylemcilere, Yemen halkına ve olaylarda şehit olan, yaralanan herkese bu ödülü ithaf ettiğini söyledi.”

Arap devrimini gerçekleştiren kadınlar için, ödül, uluslararası kamuoyunun desteğini gösteriyor. Lübnanlı İnsan hakları gözlemcisi Nadya Halife şöyle konuştu: “Bu üç kadın, sabır ve azimle herşeyin başarılabileceğini bizlere bir kez daha göstermiş oldu. Bütün dünyanın ders çıkarabileceği bir örnek oluşturdular.”

Nobel komitesi de bu örneğin bütün kadınlar için ilham kaynağı olmasını ve başta Orta Doğu olmak üzere tüm dünyada kadınlara yönelik ayrımcılığın sona ermesini umuyor.

XS
SM
MD
LG