Erişilebilirlik

Nobel Fizik Ödülü 'Tanrı Parçacığı'na


Atomdan küçük parçaçıkların çatışmaları sırasındaki enerjiyi izleyen mekanizma
Nobel Fizik Ödülü’ne bu yıl Belçikalı Francois Englert ile İngiliz Peter Higgs layık görüldü.
Her iki bilimadamı, “atomdan küçük parçacıkların oluşumuna katkıda bulunacak mekanizmanın teorik keşfinden” dolayı ödüle layık bulundu.
Her iki bilim adamı kamuoyunda Tanrı Parçacığı olarak da adlandırılan Higgs parçacığını keşfetmişlerdi.
Dün de tıp ödülünün sahipleri açıklandı. Tıp ödülünü bu yıl, çalışmalarını Amerikan üniversitelerinde yürüten iki Amerikalı ile bir Alman araştırmacı kazandı.

Amerikalı James Rothman ve Randy Schekman ile Alman Thomas Sudhof hücrelerin taşıma sistemlerini nasıl organize ettiklerini belirleyen çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.

James Rothman, Yale Üniversitesi’nde Hücre Biyolojisi Bölümü’nün başkanı olarak görev yapıyor. Randy Schekman ise California’daki Berkeley Üniversitesi’nde Moleküler ve Hücre Biyolojisi Bölümü’nde profesör olarak çalışmalarını yürütüyor. Alman Thomas Sudhof ise Stanford Üniversitesi Moleküler ve Hücre Biyolojisi üzerine çalışmalar yapıyor.

1901 yılından bu yana her yıl çeşitli dallarda verilen Nobel ödüllerinin ilki tıp alanında veriliyor. Bu ödüller dinamiti icat eden işadamı ve araştırmacı Alfred Nobel’in isteği üzerine verilmeye başlandı.

Nobel Komitesi, Çarşamba günü kimya, Perşembe günü de edebiyat ödülünün sahibini açıklayacak. Nobel Barış Ödülü’nün bu yılki sahibi Cuma, ekonomi ödülünün sahibi ise gelecek Pazartesi belli olacak.
XS
SM
MD
LG