Erişilebilirlik

Nobel Barış Ödülü Eğitime Harcanacak


Nobel Barış Ödülü Eğitime Harcanacak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Nobel Barış Ödülü alan Pakistanlı eğitim hakları savunucusu Malala Yusufzay ve Hintli çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi, dünyanın dört bir yanında zor durumda olan çocukları daha rahat bir hayata kavuşturmak için bir an önce harekete geçilmesi çağrısında bulundu

Pakistanlı eğitim hakları savunucusu Malala Yusufzay ve Hintli çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi, Nobel Barış Ödülü’nü bu hafta Oslo’da düzenlenen törenle aldı. Yusufzay ve Satyarthi, dünyanın dört bir yanında zor durumda olan gençleri daha rahat bir hayata kavuşturmak için bir an önce harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Yusufzay ve Satyarthi ödüllerini alırken ortama hem sevinç hem de hüzün hakimdi. Bir milyon dolarlık para ödülü de alan Yusufzay ve Satyarthi, bu parayı çalışmaları için kullanmayı planlıyor.

Nobel Barış Ödülü kazanan en genç kişi olan 17 yaşındaki Malala Yusufzay, Taleban’ın 7 yıl önce Pakistan’ın kuzeyine yerleşmesiyle birlikte hayatının değiştiğini söyledi:

”Önümde iki seçenek vardı. Ya sessiz kalıp öldürülmeyi bekleyecektim, ya da konuşup öldürülecektim.”

Kızların okula gitmesini teşvik eden kampanya hız kazanıp dikkatleri çekince Yusufzay, okuluna gelen bir Taleban militanı tarafından başından vuruldu:

”Yaşadıklarımı anlatmamın nedeni hikayemin sadece bana özel olması değil, birçok kızın aynıdurumu yaşaması.”

Yusufzay’ın aynı deneyimleri paylaştığı Pakistan, Nijerya ve Suriye’den arkadaşları da ödül törenine katıldı.

Amerika’nın Sesi Urdu Bölümü’nün konuştuğu Yusufzay, Nobel Ödülü almanın sorumluluğunu daha da arttırdığını söyledi:

”Çok mutluyum. Nobel almam ülkem için de bir gurur kaynağı oldu çünkü Pakistan terörle özdeşleştirilen bir ülke. Bu ödül, Pakistan halkının barış istediğinin ve eğitimi desteklediğinin kanıtı.”

Ancak bazıları gelişmelerden memnun değil. Muhafazakar bir grup, Yusufzay’ın Nobel almasını okullarında protesto etti.

Ödülü Yusufzay’la paylaşan Kailash Satyarthi, çocukların köle olarak çalıştırılmasına karşı yıllardır mücadele ediyor. Satyarthi’nin örgütü şimdiye kadar özgürlüğe kavuşturduğu 80 bin çocuğa eğitim imkanı sağladı.

Bir kız çocuğu, kurtarıldıktan sonra Satyarthi’ye neden bu kadar geciktiklerini sormuş:

”Bu öfke dolu soru beni hala sarsıyor. Tüm dünya bu soruyu sormalı. Ne yapıyoruz? Daha ne bekliyoruz?”

Satyarthi’ye göre eylem zamanı geldi:

”Uykumuzdan uyanıp cehaletten kurtulalım. Karanlıktan aydınlığa yürüyelim.”

Malala Yusufzay ödül törenindeki konuşmasında bütün çocukları liderlerle birlik olmaya çağırdı. Yusufzay, bu neslin, köle işçilik ve savaşlar yüzünden çocukların eğitimden yoksun bırakıldığı ve çocukluklarının çalındığı son nesil olmasını diledi.

XS
SM
MD
LG