Erişilebilirlik

Nobel Barış Ödülleri Sahiplerini Buldu


2018 Nobel Barış Ödülü kazanan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden doktor Denis Mukwege ve Ezidi Nadia Murad’a ödülleri Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle takdim edildi.

Mukwege, cinsel şiddete karşı mücadelesiyle tanınıyor ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusundaki Bukavu kentindeki Panzi Hastanesi’nin kurucusu ve başhekimi. 1999 yılında açılan hastanede her yıl cinsel şiddet mağduru olan binlerce kadın tedavi ediliyor.

Murad, Irak’ta Ezidi azınlığın, mültecilerin ve genel olarak da kadın haklarını savunan bir aktivist. Nadia Murad 2014 yılında Irak’ın Musul kentinde IŞİD militanlarının cinsel saldırısına uğramıştı.

Murad ve Mukwege, yaklaşık 1 milyon dolar olan ödülü paylaşacak.

Ödül töreninde, tıp, fizik, kimya ve ekonomi Nobel Ödülleri de dağıtılıyor.

Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü verilemiyor.

Bunun nedeniyse edebiyat ödülünü kazananları belirleyen İsveç Akademisi’nde yaşanan kriz.

Akademi üyelerinden Katarina Frostenson’in eşi Jean-Claude Arnault’nun 18 kadın tarafından cinsel tacizle suçlanması ve tecavüz suçundan tutuklanmasının yanı sıra, Frostenson ve Arnault’nun Nobel Edebiyat Ödülü kazananların isimlerini önceden sızdırmalarının ortaya çıkması, Akademi’de krize yol açtı.

İsveç Akademisi’nden bu olaylar karşısında pek çok üyenin istifa etmesi, Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yıl ertelenmesine neden oldu.

XS
SM
MD
LG