Erişilebilirlik

Felç Nedeniyle Hastaneye Yatan Genç Sayısında Artış


Felç Nedeniyle Hastaneye Yatan Genç Sayısında Artış

Amerika’da yapılan yeni bir araştırmaya göre 1990’lı yılların ortalarından beri inme nedeniyle hastaneye kaldırılan gençlerin sayısında hızlı bir artış kaydedildi. İnme nedeniyle hastaneye başvuran yaşlıların sayısındaysa azalma görülüyor.

16 yaşındayken inme geçiren Ariadne’nin sol tarafı, tamamen felçli. Annesi Carol Popma, tanık olduğu olayı analatıyor: ”Çok ürkütücü bir görüntüydü. Ayağını sürüyordu, kolu da cansızdı. O anda birşeylerin yolunda gitmediğini, durumun çok ciddi olduğunu anladım.”

İnme sırasında beyin hücreleri, beyindeki damarların kan pıhtısı ya da yağ birikintileri nedeniyle tıkanmasıyla yeterli oksijen alamıyor.

Tıkanıklığın ne kadar sürdüğü ve oksijensiz kalan beyin hücrelerinin miktarı, geçici felçten ölüme, inmenin verdiği zararın kapsamını belirliyor.

Ariadne acil müdahale sayesinde oldukça şanslı, ilaç tedavisine de olumlu yanıt veriyor.

Uzmanlar inme vakalarının yüzde 10 ila 30‘unun ölümle sonuçlandığını söylüyor.

İnme daha çok yaşlı hastalığı olarak biliniyor. Ancak araştırmaya göre 1990’lı yılların ortalarından beri inmeye bağlı olarak hastaneye kaldırılan bluğ çağındaki gençler ve çocuklar dahil 35 yaş altındaki hasta sayısında büyük artış oldu.

Araştırmayı yürüten uzmanlar hastane verilerini yaş ve cinsiyete göre ayırdı ve 1994-1995 yıllarıyla 2006-2007 yıllarındaki verileri karşılaştırdı. 15-34 yaş arası erkeklerde inme vakalarının yüzde 51 arttığı görüldü. Aynı yaş grubundaki kadınlardaysa artış oranı sadece yüzde 17.

Mary George, Georgia’nın Atlanta kentindeki Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden: ”İnme nedeniyle hastaneye yatan genç yetişkin sayısında artış var. Bunun hastaneye kabul edilme kurallarından mı yoksa teşhise bağlı olarak mı arttığını henüz bilmiyoruz.”

George, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve obezitenin inme riskini arttırdığını vurguluyor. Uzman araştırmanın inmeye neden olabilecek faktörleri göz önünde bulundurmadığını söylüyor: ”Bu kişilerde inmeye neden olan risk faktörlerini dikkatle incelemek çok önemli. Böylece inmeye yol açan ortak nedenler olup olmadığı ortaya çıkarılabilir.”

Kamu sağlığı uzmanları çocuklarda ve genç yetişkinlerde aşırı şişmanlığın inme vakalarının artmasında rol oynadığını düşünüyor.

”Kişiler doktorlarıyla yakın iletişim içine girip ne gibi risklerle karşı karşıya olduklarını ve riskleri en aza indirmek için ne yapmaları gerektiğini anlayabilirlerse kalp krizi ve inme riski azalır.”Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’nden inme uzmanı Doktor Chelsea Kidwell’e göre, inmeye rol açan risk faktörleriyle ilgili olarak kamuoyunu bilinçlendirmek hayati önem taşıyor:

Bazı uzmanlar bu riskler hakkında daha çok bilinçlenmenin, inmeye yol açan rahatsızlıkların daha iyi teşhis ve tedavisinin yaşlı nüfusta yeni bir eğilimi de beraberinde getirdiğini düşünüyor. Araştırmaya göre 34-65 yaş arası ve 65‘in üzerinde olan ve inme geçiren Amerikalı sayısında yüzde 25 oranında azalma görüldü.

İnmeye bağlı hastane ziyaretlerinin yaşlılar arasında azalırken gençler arasında artmasının nedeni henüz açık değil. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi uzmanları, hayat tarzı, beslenme, aile geçmişi ve çevresel etkenlerin inmeyle ilgisi olup olmadığı konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG