Erişilebilirlik

23 Nisan'da TBMM Gergin Siyaset Tablosunu Yansıttı


TBMM'nin açılış yıldönümü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Türkiye siyasetindeki gerilim atmosferi gündemdeydi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçen pazar günü Çubuk ilçesinde yaşadığı fiziki saldırı sonrasında gözler TBMM'deki özel oturumdaydı. Meclis'te iktidar ile muhalefet arasındaki 31 Mart Yerel Seçimler sonuçları gölgesindeki gerilimli tablo devam etti.

Muhalefet cephesi, iktidara "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde işlevsiz yasama ve bağımsız olmayan yargı" eleştirilerini sıraladı. HDP de özellikle "tutuklu siyasetçiler" tepkisini aktardı. Bu noktada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kucaklaşma dönemi ve Türkiye ittifakı" açıklamasına karşın muhalefet bunun uygulamada görülmediği nedeniyle gerçekçi olmadığı yönünde mesajlar verdi.

Erdoğan, TBMM'deki oturumda HDP'ye tepkisini göstermek için locadan ayrıldığında kısa açıklama yaptı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı için “Şehit cezazesine giderken dikkat etmemiz gerekiyor. Şehit cenazesine giderken ben de ‘gidişim rahatsız eder mi diye?' soruyorum. Burada bir gaz sıkışması var. Bunları istismara dönüştürmemize gerek yok” dedi.

Erdoğan, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu dinledikten sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşurken salondan ayrılmasıyla ilgili soruyu da yanıtladı. Erdoğan, locadan erken ayrılmasıyla ilgili "İstiklal Marşımızı söylemeyenleri mi dinleyeyim? Mehmedimi şehit edenlerin nesini dinleyeceğim?" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın cenaze namazına gitmesine yönelik eleştirel açıklamasına "Şehit cenazesine giderken herkesle görüşüldü. Aileyle muhtarla görüşüldü. Daha kiminle görüşülsün arkadaşlar?” dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG