Erişilebilirlik

26 Nisan Amerikan Basınından Özetler


26 Nisan Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

New York Times, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın Büyük Okyanus kıyısındaki Vladivostok kentinde yaptıkları zirve toplantısının ayrıntılarını aktarıyor. Gazete, Putin’in zirvede nükleer silahsızlanma konusunda Kuzey Kore’ye açık destek verdiğini yazıyor, ancak bunun, Başkan Trump’ın nükleer diplomasi yaklaşımını zedeleyebileceği yorumunda bulunuyor. Habere göre Putin, Kim’le yaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında, Kuzey Kore’nin nükleer gücünden vazgeçmeden önce Amerika dışında başka ülkelerden de bazı güvenlik garantileri almaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Putin ayrıca silahsızlanma karşılığında yaptırımların kaldırılması sürecinin adım adım ilerlemesini desteklediklerini kaydetti. Kim, Vietnam’da Başkan Trump’la yaptığı ve başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelerden sonraki bu ilk yurtdışı gezisinde Trump Yönetimi’nin sertlik yanlısı taktikleri karşısında Kremlin’le dostane ilişkiler kurmak istediği izlenimi verdi. Kuzey Kore lideri, Rusya’yla yakın ilişki kurmanın ve ikili ilişkileri yeni yüzyılın ihtiyaçlarına uyum sağlayacak şekilde güçlendirmenin ülkesi açısından stratejik bir tutum olduğunu söyledi. Putin ise altı ülkenin katıldığı Kuzey Kore’yle ilgili müzakereleri yeniden canlandırma girişimini destekleyebileceklerinin sinyalini verdi. Rus lider, nükleer silahların yayılmasını engellemenin Amerika ve Rusya açısından ortak çıkar anlamına geldiğinin altını çizdi. Çin, Japonya, Kuzey Kore, Güney Kore, Amerika ve Rusya’nın katıldığı altı ülkeli müzakereler, 2009 yılında Kuzey Kore’nin varılan anlaşmayı iptal etmesi üzerine çökmüştü.

Washington Post ise 2020 seçimleri için Demokrat Parti’den aday adayı olduğunu duyuran eski başkan yardımcısı Joe Biden’ın üçüncü kez başkan adayı olduğunu hatırlatıyor. Gazete, on yıllardır kamu hayatının içinde olan 76 yaşındaki Biden’ın seçilen en yaşlı Amerikan başkanı olmayı amaçladığını kaydediyor. Biden’ın, kampanyasını, Amerika’yı Trump’ın kötülüklerinden kurtarma ve Trump’ın ırksal ve etnik ayrımcılık politikasına karşı alternatif sunma üzerine kurduğu gözleniyor. Daha yarışa resmen girdiğini açıklamadan önce bile kamuoyu yoklamalarına göre Demokrat Parti başkan adalığı yarışını önde götüren Biden, 19 rakibi arasında Trump’ı en açık şekilde karşısında alan aday olarak göze çarpıyor. Gazeteye göre Biden’ın önündeki en büyük engellerden biri, son birkaç yıl içinde derin bir değişim içine giren Demokrat Parti’ye ve seçmenlere hitap edip edemeyeceği.

Washington Post bugün ayrıca 2016’de turist olarak gittiği Kuzey Kore’den Başkan Trump’ın girişimiyle 2017’de koma halinde Amerika’ya getirilen ve kısa süre içinde yaşamını yitiren ekonomi öğrencisi Otto Warmbier’la ilgilihabere yer veriyor. Gazete, Kuzey Kore’nin, Warmbier’a sağlanan sağlık hizmetleri için Amerika’ya 2 milyon dolarlık fatura çıkardığını bildiriyor. Habere göre Warmbier’ı teslim almak için Kuzey Kore’ye giden Amerikalı temsilci, Başkan Trump’tan gelen talimatlar doğrultusunda hastane faturasını ödemeyi kabul etti. Maliye Bakanlığı’na aktarılan fatura, 2017’ye kadar ödenmedi. Ancak Trump Yönetimi’nin daha sonra faturayı ödeyip ödemediği ya da fatura meselesinin Trump ve Kim Jong Un arasında yapılan iki görüşmeden önceki hazırlıklar esnasında gündeme gelip gelmediği bilinmiyor. 21 yaşındaki Otto Warmbier, 2016 Mart’ında 15 yıllık hapis cezasına çarptırılmasının akşamında bilinmeyen nedenlerden ötürü komaya girmiş, 15 ay boyunca komada kalmıştı. Trump, Kuzey Kore’deki rehineleri kurtarmak için hiçbir ödeme yapmadıklarını kaydetmişti. Otto Warmbier’ın babası ise hastane faturası hakkında kendisine hiçbir bilgi verilmediğini, ancak bunun oğlu için “fidye” izlenimi verdiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG