Erişilebilirlik

23 Nisan Amerikan Basınından Özetler


23 Nisan Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:35 0:00

Amerikan basını, Sri Lanka'da Paskalya günü kilise ve otellere düzenlenen ve en az 321 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırılarıyla ilgili ayrıntıları aktarmaya devam ediyor.

Washington Post, Sri Lanka'da etnik Tamil gerillaları ve silahlı güçler arasında yaşanan iç savaştan sonra 2009'da varılan anlaşmayla rahat bir nefes alan halkın, Pazar günkü saldırıdan sonra terörün yeniden günlük hayatın bir parçası haline gelip gelmeyeceğini sorguladığını yazıyor. Gazete, Sri Lanka'daki Hıristiyan azınlığın nüfusun yüzde 8'ini oluşturduğunu hatırlatıyor. Habere göre iç savaş döneminde bile uzun yıllar boyunca diğer inançlara mensup gruplarla barış içinde yaşayan Hıristiyan Sri Lankalılar, saldırıların şimdi toplumsal şüphe ve nefrete dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda kaygılı. Hıristiyanlar, nüfusunun yüzde 70'i Budist olan Sri Lanka'da ayrımcılığa uğramış olsa da Hindistan'daki daha büyük Hıristiyan nüfusla da güçlü bağları olan, ülkenin köklü etnik gruplarından biri. Gazete, Pazar günkü saldırıdan önce Hıristiyan toplumun Müslümanlar'dan çok ülkenin Budist çoğunluğunun uyguladığı ayrımcıktan kaynaklanan gerginliklere maruz kaldığını hatırlatıyor.

Washington Post bugün ayrıca Sri Lanka Hükümeti'nin Pazar günkü saldırılardan sonra sosyal medya sitelerine erişimi engelleme kararıyla ilgili ayrıntılara da yer veriyor. Gazete bu kararın, Silikon Vadisi ve teknoloji firmalarının sosyal medyadaki bilgi kirliliğini durdurma konusundaki istekliliği açısından bir dönüp noktası oluşturabileceği görüşünde. Habere göre bundan on yıl önce Facebook, Twitter ve diğer platformlar, Ortadoğu'da diktatörleri deviren demokrasi yanlısı ayaklanmaların önünü açmıştı. Sosyal medya, afet zamanında kritik veri erişimini kolaylaştıran, yardımlaşmayı örgütleyen bir araç olarak kabul edildi. Ancak bugün aynı sosyal medya platformları, yetkililerin önlem almasına zaman bırakmadan dezenformasyon yaymak ve etnik şiddeti körüklemek için de kullanılıyor. Gazete, teknoloji devlerinin ifade özgürlüğüyle kamuoyunu koruma arasındaki dengeyi sağlayamamasının demokrasi erozyonuna yol açtığı yorumunda bulunuyor. Sri Lanka Hükümeti geçtiğimiz yıl Mart ayında da ülkedeki Müslüman topluma yönelik şiddetin önünü kesmek için Facebook, Instagram, WhatsApp ve Viber'a erişimi engellemişti. Sri Lanka Hükümeti, geçen yıl yaptığı açıklamada, Facebook'un ”ailelere, insanların hayatına ve özel mülkiyete” zarar vermek için kullanıldığını kaydetmiş, zararlı içeriği zamanında engellemediği için Facebook'u sert bir dille eleştirmişti. Londra'daki dijital haklar örgütü NetBlocks'a göre Sri Lanka, bu yıl ulusal çaptaki bir olay karşısında sosyal medyayı kapatan ilk ülke oldu.

Wall Street Journal ise Trump Yönetimi'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu İran petrolü ithal eden sekiz ülkeye yönelik yaptırım muafiyetini kaldıracağını açıklamasının ardından petrol fiyatlarının son altı ayın en yüksek seviyesine tırmandığını yazıyor. Gazete, Çin ve Türkiye'den gelen sert tepkilerin ve piyasaların dünkü yanıtının, Trump Yönetimi'nin İran'a yönelik bu son hamlesinin uluslararası etkilerinin çok geniş olmayacağı yönünde verdiği garantilerle ters düştüğünü yazıyor. Habere göre 2 Mayıs'ta sona erecek muafiyetin süresi uzatılmayacak. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise yaptığı açıklamada Amerika'nın amacının, İran'ın Ortadoğu'daki nüfuzunu genişletme çabalarına harcadığı kaynakları kesmek olduğunu söyledi. Pompeo, İran'ın şimdiye kadar 10 milyar dolarlık petrol satışı yapmasını engellediklerini kaydetti. Petrol fiyatları da Trump Yönetimi'nin kararına tepki vermekte gecikmedi ve yüzde 2,9 oranında artarak varil başına 74 dolara çıktı. Pompeo ayrıca Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden küresel piyasalara yetecek kadar petrol üretme garantisi aldıklarını, Amerika'daki petrol üretiminin de buna katkısı olacağını kaydetti. Gazete öte yandan İran'dan en çok petrol satın alan ülkelerin başında gelen Türkiye ve Çin'in muafiyet süresinin uzatılması beklentisi içinde olduğunu, ancak Beyaz Saray'dan beklentilerin tersine yönde gelen açıklamaya sert tepki verdiklerini bildiriyor. Habere göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, Amerika'nın kararının ”Bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyeceğini” söyledi ve Türkiye'nin tek taraflı yaptırımları reddedeceğini kaydetti. Gazete, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin Amerikan ambargosunu göz önünde bulundurmayacağını kaydettiğini, ancak Türk iş çevrelerinin genel olarak Amerika'nın hedefi haline gelmemek için yaptırımlara uyacağını söylediğini hatırlatıyor.

XS
SM
MD
LG