Erişilebilirlik

9 Nisan Amerikan Basınından Özetler


9 Nisan Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

New York Times, Başkan Trump'ın, İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen'ı istifaya zorladıktan bir gün sonra bakanlıktaki üst düzey kadroda da temizlik yapmaya başladığını yazıyor. Gazete, Beyaz Saray'ın, başkanın güvenliğinden sorumlu Gizli Servis'in Direktörü Randolph Alles'in de görevden alınacağını duyurduğunu bildiriyor. Habere göre Gizli Servis Direktörü Alles, Florida'daki Mar-a-Lago kulübündeki güvenlik açığının ortaya çıkmasından çok önce Trump'ın gözünden düşmüştü. Oysa Gizli Servis, Trump'ın Florida'da sık sık gittiği golf kulübündeki güvenlik zafiyetinden Trump'ın kulüpte görev yapan kendi elemanlarını sorumlu tutmuştu. Adının açıklanmasını istemeyen hükümet yetkilileri, Trump'ın göçmenlik ve güvenlikten sorumlu lider kadroda en az iki ila dört üst düzey ismin daha görevden alınacağını öngörüyor. Böylelikle İç Güvenlik Bakanlığı'nın sınır ve gümrük güvenliği, başkanın emniyeti ve terör ve doğal afetlerle mücadeleden sorumlu üst kademeleri, boşaltılmış olacak. Bu hamleler, Trump'ın göçmenlik ve güvenliğe yönelik çok daha sert bir yaklaşımı benimseyecek bir kadro arayışı içinde olduğunu gösteriyor. Bu ayrıca Trump'ın göçmenlikle ilgili sert tavrıyla bilinen danışmanlarından Stephen Miller'ın da Trump üzerinde ne kadar kalıcı bir etkisinin olduğunun göstergesi. Öte yandan gazete, sınır güvenliğini sağlamak ve göçmen akınını durdurmak için çok daha sert önlemlere başvuracağı tahmin edilen Trump'ın göçmen aileleri sınırda çocuklarından zorla ayırma uygulamasının da yeniden yürürlüğe girebileceğini yazıyor. Habere göre en yakın danışmanları, sığınma taleplerine kısıtlama getirme, Meksika sınırındaki gümrük girişlerini kapatma, doğum yoluyla vatandaşlık hakkını başkanlık kararnamesiyle sonlandırma, sınır duvarı inşaatlarını hızlandırma gibi uygulamaları da Trump'ın gündemine almaya çalışıyor.

Washington Post ise İran'a yönelik ekonomik ve siyasi baskıları arttırma arayışı içindeki Trump Yönetimi'nin İran'ın elit askeri birliği Devrim Muhafızları Ordusu'nu yabancı terör örgütleri listesine aldığını bildiriyor. Gazete, Amerikalı askeri ve istihbarat yetkililerinin, başka ülkelerin de Amerika'nın yurtdışındaki faaliyetlerini terörle ilişkilendirebileceği uyarılarına rağmen Amerika'nın ilk kez yabancı bir hükümete ait askeri unsuru terör örgütü olarak nitelendirdiğinin altını çiziyor. Habere göre İran Devrim Muhafızları'nın terör örgütü listesine alınmasıyla ilgili kararın İsrail'de Benyamin Netanyahu'nun beşinci kez başbakan olmak için yarışacağı seçimlerin yapılmasından bir gün önce alınması da dikkat çekici. Trump, konuya ilişkin açıklamasında, ”Bu hamle, Tahran'a, terörü desteklemesinin ciddi sonuçlar doğuracağı mesajı gönderiyor. Mali baskıları arttırarak İran rejiminin terörist faaliyetleri desteklemesinin maliyetini yükselteceğiz,” dedi. Gazete, Amerikalı yetkililerin uzun süredir İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun şeffaflıktan uzak yapısı ve geniş kapsamlı yetki alanıyla İsrail, Avrupa ve Amerika'yı tehdit edebilecek terör faaliyetleri için bir maske görevi üstlendiğini söylediğini hatırlatıyor. Ancak Trump'tan önceki başkanlar, yabancı ülkelerin Amerikalı ulusal güvenlik kurumlarını hedef alıp Amerikalı askeri ya da sivil personelin güvenliğini tehlikeye atabileceği gerekçesiyle böyle bir karar almaktan uzak durmuştu. Bu son hamleyse Trump Yönetimi'nin İran'a yönelik saldırgan yaklaşımını sürdürdüğünün göstergesi. İran'dan konuya ilişkin olarak yapılan açıklamadaysa Devrim Muhafızları'nın terörist ilan edilmesi kararı kınandı ve bunun, Netanyahu'nun seçilme şansını arttırmak için atılan bir adım olduğu iddia edildi.

Wall Street Journal ise Amerikan Merkez Bankası FED'in dün onayladığı bir tasarının, Amerikan bankaları üzerindeki hükümet kontrolünü gevşetmeyi amaçladığını yazıyor. Habere göre 2008 mali krizinden sonra getirilen denetleme mekanizmalarını gevşetmeyi amaçlayan Trump'ın son hamlesi, hükümetin büyük bankalar üzerindeki kontrolünü azaltmayı hedefliyor. 2008 mali krizinden sonra getirilen bir kural gereği bankalar her yıl yeni bir ekonomik kriz karşısında nasıl kapanacaklarının ayrıntılarını açıklayan, ”vasiyet” niteliğinde planlar yapıyordu. Ancak alınan son karara göre aralarında Bank of America, JPMorgan Chase, Citigroup gibi dev kurumların olduğu bankalar, bu planları artık her yıl değil, dört yılda bir açıklayabilecek. Gazete, bu adımın, 2010 yılında çıkarılan ve bankaların denetimini hükümete devreden Dodd-Frank Yasası'nın etkilerini azaltmaya yönelik olduğunu kaydediyor.

XS
SM
MD
LG