Erişilebilirlik

5 Nisan Amerikan Basınından Özetler


5 Nisan Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00

Washington Post, Başkan Trump’ın sert muhalefet karşısında Meksika sınırını kapatma tehdidini geri çektiğini, bunun yerine Meksika’ya Orta Amerikalı göçmenleri ve uyuşturucu kaçakçılığını durdurması için bir yıllık süre tanıdığını yazıyor. Gazete, göçmen akını nedeniyle Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi’nin kırılma noktasına eriştiği haberleri üzerine Trump’ın geçen hafta sınırı kapatacağını söylemesinin, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri tehdit ettiği hatırlatması yapıyor. Habere göre Trump’ın sınırı kapatma tehdidinde bulunduğu Twitter mesajını paylaşmasını izleyen günlerde danışmanları, hem Trump’ı tatmin edecek hem de Amerika’nın üçüncü en büyük ticari ortağı olan Meksika’yla ilişkileri koruyacak bir formül geliştirmeye başladı. Amerikan Ticaret Odası ve sınırı kapatmaması için Trump’a çağrıda bulunan Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ise Meksika’ya süre tanınması kararını memnunlukla karşıladıklarını bildirdi.

New York Times ise Etiyopya Havayolları’na ait Boeing 737 MAX 8 uçağının 10 Mart’ta kalkıştan kısa süre sonra düşmesine ilişkin ilk bulguları içeren raporun ayrıntılarına yer veriyor. Gazete, dün Etiyopya’da açıklanan bulguların, pilotların uçağın yazılım sisteminde ortaya çıkan arızayı gidermek için Boeing’in prosedürlerini uyguladığına işaret ettiğini yazıyor. Habere göre Etiyopyalı pilotlar önce uçağın burnunu aşağıya çeken otomatik yazılımı devreden çıkarmak için elektriği kesti. Daha sonra uçağın burnunu kaldırmak için üç deneme yapıldı, ancak pilotlar, kontrolü sağlamayı başaramadı. Uçak, otomatik yazılım sisteminin devreye girmesinden dört dakika sonra çok yüksek hızla düştü. Bulgular nihai olmamakla birlikte ilk kanıtlar, Boeing ve federal havacılık yetkililerinin pilotlara yeterli kılavuz donanımı sağlayıp sağlamadığı konusunda şüphe uyanmasına neden oldu. Rapor ve başka kanıtlarsa Boeing’in prosedürlerinin uçağın yüksek hızda seyrettiği durumlarda işe yaramamış olabileceğine işaret ediyor. Kendisi de Boeing 737 pilotu olan American Airlines pilotlar sendikası sözcüsü Dennis Tajer, bulgulara göre Etiyopyalı pilotların Boeing prosedürleri ve aldıkları eğitim dahilinde uçağı kurtarmayı başaramadığını, Boeing’in MCAS adlı otomatik yazılımın gücünü tam olarak hesaplayamadığını söyledi.

Wall Street Journal ise Trump’ın Amerikan Merkez Bankası yönetim kuruluna Cumhuriyetçi Parti eski başkan aday adaylarından Herman Cain’i göstermek istemesinin altında, aylardır yakındığı bankanın yapısını değiştirme arzusunun yattığını kaydediyor. Gazete, Trump’ın banka yönetimine kendine sadık, banka politikalarınaysa karşı olan isimleri getirmek istediğini kaydediyor. Habere göre FED yönetim kuruluna aday gösterilen Moore ve Cain’in Senato onayı alması gerekiyor. Beyaz Saray’ın yapılan atamalarla Merkez Bankası yönetimlerinin yapısını değiştirme çabalarıysa eşine nadir rastlanan, ancak daha önce yaşanan bir durum. Gazete, Başkan Ronald Reagan’ın FED Başkanı Paul Volcker’ı bankanın başına yeniden getirdiği, ancak 1986’da faizleri indirmek için yönetim kuruluna yaptığı atamalarla Volcker’ı saf dışı bıraktığı dönemi hatırlatıyor.

XS
SM
MD
LG