Erişilebilirlik

Nijerya’da Okula İntihar Saldırısı:48 Ölü


Saldırı sonrası okulun önününde toplanan Nijeryalılar

Ülkesnin kuzeydoğusundaki devlete ait bir orta okulda öğrenci kılığındaki bir terörist tarafından düzenlenen bombalı intihar saldırısında en az 79 kişinin de yaralandığı bildiriliyor

Nijerya’nın kuzeydoğusundaki bir okula düzenlenen intihar saldırısında en az 48 kişinin öldüğü bildiriliyor

Saldırı, Yobe eyaletindeki Potiskum kentinde devlete ait bir ortaokulda öğrencilerin sabah saatlerinde ders öncesi toplandıkları sırada gerçekleşti.

İntihar saldırısında ölenlerin büyük bölümünün öğrenciler olduğu, olayda en az 79 kişinin de yaralandığı bildiriliyor. Görgü tanıkları, intihar saldırısını düzenleyen kişinin öğrenci kılığında okula girdiğini ifade etti.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, şüpheler militan grup Boko Haram üzerinde yoğunlaşıyor.

Aynı kentde bir hafta önce dini toplantıya yönelik düzenlenen ve onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırından da yine Boko Haram suçlanmıştı.

Örgütün, son beş yıldır imza attığı eylemlerde binlerce kişi hayatını kaybetti. Boko Haram, Nijerya’nın kuzeyinde İslam devleti kurma iddiası kapsamında, kanlı bir kampanya sürdürüyor.

Okullar, batı tarzı eğitime karşı çıktığını ilan eden örgütün sık sık hedefi oluyor. Boko Haram Nisan aynında da Borno eyaletinde 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı

XS
SM
MD
LG