Erişilebilirlik

Nijerya’da Gazete Saldırısında 6 Ölü


Bu sabah gazetenin başkent Abuja’daki bürosuna içi patlayıcı madde dolu bir ciple yapılan saldırıda, iki güvenlik görevlisiyle intihar bombacısı hayatını kaybetti.

Daha sonra gazetenin Nijerya’nın kuzeyinde Kaduna kentindeki bürosunda meydana gelen patlamada da en az üç kişi öldü. Görgü tanıklarına göre, aracını binaya çarpan kişinin kaza yaptığını sanan halk sürücüyü araçtan çıkarmaya çalışırken militan elindeki bombayı kendisine yardıma gelenlerin üzerine attı.

This Day’in bürosunun bulunduğu binada Nijerya’nın diğer iki büyük gazetesi The Moment ve The Sun gazetelerinin de büroları bulunuyor. Polis bu olayla ilgili olarak bir kişinin tutuklandığını açıkladı.

Nijerya 155 milyon nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi. 250 etnik grubun yaşadığı ülkede nüfusun yüzde 50’si Müslüman, yüzde 40’ı Hristiyan yüzde 10’i ise Afrika dinlerinden. Arap kültürünün egemen olduğu kuzeyde çoğunluğu Müslümanlar, güneyde ise Hristiyanlar oluşturuyor.

Saldırılardan Nijerya’nın kuzeyinde şeriat devleti kurmak isteyen Boko Haram adlı örgüt sorumlu tutuluyor. Batı ve Hristiyanlıkla ilgili her şeye karşı çıkan Boko Haram kuzeydeki gayrimüslimlerin bölgeyi terk etmesini istiyor.

2001 yılında Muhammet Yusuf adlı bir kişi tarafından kurulan Boko Haram, Nijerya’nın en çok konuşulan Hausa dilinde “Batı eğitimi Haram” anlamına geliyor.

XS
SM
MD
LG