Erişilebilirlik

Nijerya’da Bar Basan Şeriatçılar 9 Kişiyi Öldürdü


Boko Haram son aylarda yüzlerce Hristiyanı öldürdü

Potiskum’da meydana gelen katliamdan İslamcı Boko Haram örgütü sorumlu tutuluyor

Kent, Devlet Başkanı Goodluck Jonathan’ın olağanüstü durum ilan ettiği 15 bölgeden Yobe’de. Ülkenin kuzeyinde şeriat devleti kurmak isteyen Boko Haram, bölgeden ayrılmayan Hristiyanları ölümle tehdit etmişti.

Geçen ağustos ayında başkent Abuja’daki Birleşmiş Bürosuna saldıran örgüt, NOEL şenlikleri sırasında da birçok kiliseyi ateşe vererek yüzlerce kişinin ölümüne sebep oldu.

Dünya’nın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Nijerya, kurumlaşmış yolsuzluktan ötürü aynı zamanda dünyanın en yoksul ülkeleri arasında.

Nijerya 155 milyon nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi. 250 etnik grubun yaşadığı ülkede nüfusun yüzde 50’si Müslüman, yüzde 40’ı Hristiyan yüzde 10’i ise Afrika dinlerinden. Arap kültürünün egemen olduğu kuzeyde çoğunluğu Müslümanlar, güneyde ise Hristiyanlar oluşturuyor.

Batı ve Hristiyanlıkla ilgili her şeye karşı çıkan Boko Haram kuzeydeki gayrimüslimlerin bölgeyi terk etmesini istiyor. 2001 yılında Muhammet Yusuf adlı bir kişi tarafından kurulan Boko Haram, Nijerya’nın en çok konuşulan Hausa dilinde “Batı eğitimi haram” anlamına geliyor.

Yüzlerce sivilin ölümündün sorumlu tutulan örgütün resmi adı ise “Cemaat-i Ehli Sünnet Lidda-avati Val-Cihat.”

XS
SM
MD
LG