Erişilebilirlik

Nijerya Boko Haram'la Uzlaşma Yolunda


Nijerya hükümeti, geçen Nisan ayında kaçırdığı 200 kız öğrenciyi serbest bırakması için bu hafta Boko Haram örgütüyle görüşme başlatmayı planladığını açıkladı.

Taraflar cuma günü ateşkes ilan etmişti.

Amerika’nın Sesi Hausa Bölümü’ne konuşan cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Hassan Tukur, militanların prensipte kız öğrencileri serbest bırakma konusunda anlaştığını açıkladı. Örgüt rehineleri Borno eyaletinde gizliyor. Görüşmelerin Çad’da yapılması planlanıyor. Tukur, önceki görüşmelerden sonuç alınamadığını, ama bu hafta yapılacak görüşmeler konusunda “temkinli iyimser” olduğunu söyledi.

Görüşmelerle ilgili olarak Boko Haram’dan bir açıklama gelmedi.

Bununla birlikte Borno eyaletinden gelen saldırı haberleri, militan örgütün ateşkesi ihlal ettiği işareti veriyor. Ancak Nijeryalı yetkililer ateşkesin bozulmadığını söylüyor. Yine cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Doyin Okupe, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada Boko Haram’ın ateşkes konusunda anlaştığını, saldırıların ateşkes haberini almayan küçük gruplarca düzenlenmiş olabileceğini savundu.

Borno’daki şiddet olaylarında en az 40 kişinin ölmüş olabileceği belirtiliyor.

Nijerya’nın kuzeyinde bir şeriat devleti kurmayı amaçlayan Boko Haram, son beş yıldır ülkede kan kusturuyor. Örgütün düzenlediği bombalı, silahlı ve diğer şiddet eylemlerinde şu ana kadar binlerce sivil ve güvenlik görevlisi öldürüldü.

Örgüt Nisan ayında ülkenin kuzeydoğusundaki Chibok köyünde bir okulu basarak 270 kız öğrenciyi kaçırmıştı. Kızlardan 57’si kaçmayı başarsa da örgüt 200’den fazla kız öğrenciyi rehin tutuyor.

Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan hem ülke içinde, hem de dışında militanları durduramadığı için sert eleştirilere maruz kaldı. Ancak Jonathan’ın danışmanı Tukur, Boko Haram sorununu çözmek için hükümetin artık ödün vermeye yakın olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG