Erişilebilirlik

Nice Saldırısına Dünyadan Büyük Tepki


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Nice saldırısını özgürlüklere yapılmış bir saldırı olarak niteledi: "Fransa, bağımsızlığının sembolü olan ulusal gününde, 14 Temmuz’da vuruldu. Çünkü Fransa elbette, insan haklarını tanımayan aşırılık yanlılarının hedefi."

Saldırı sonrası, geçen Kasım ayındaki Paris saldırıları sonrası yürürlüğe giren ülke çapındaki olağanüstü hal uygulaması üç ay uzatıldı.

Fransız Cumhurbaşkanı, saldırı sonrası hükümetteki kurmaylarıyla güvenlik toplantısı için acil biraraya geldi. Ardından Nice’e hareket etti.

Resmi ziyaret için Moskova’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, Nice’deki saldırının, terörle mücadelede uluslararası çabanın hızlandırılması gerektiğini ortaya koyduğunu ifade etti: "Dünyanın dört bir yanında insanlar bize bakıyor ve bizden hissedebilecekleri hızlı adımlar atmamızı ve bu terör belasının, ölümle yaşama karşı tüm değerleri yok sayan, ahlaksız yaklaşımıyla mücadele için mümkün olan her şeyi yapmamızı bekliyor."

Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova’dakı görüşme öncesi, Nice’de hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu.

Moğolistan’da katıldığı zirvede saldırıyı kınayan Almanya Başbakanı Angela Merkel de, olayı ‘toplu katliam’ olarak niteledi ve Fransız halkına destek olmaya hazır olduklarını vurguladı: "Bugün hepimiz, Fransa’daki dostlarımızla dayanışma içindeyiz. Teröre karşı yürütülen bu zorlu mücadeleyi tüm zorluklara rağmen kazanacağımıza inanıyorum."

ABD Başkanı Barack Obama da Perşembe gecesi, saldırının hemen ardından Twitter’da paylaştığı mesajda, dualarının ve düşüncelerinin Amerika’nın ‘en eski müttefiki’ olarak nitelediği Fransa’daki saldırıda yaşamını yitirenlerle olduğunu söyledi.

Moğolistan’daki zirvede konuşan İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcşa Margallo da Fransız yetkilileri arayarak üzüntülerini dile getirdiğini bildirdi.

Aynı zirvede konuşan Çin Başbakanı Li Keqiang ise, "Terörizmin her türünü şiddetle kınıyoruz. Kurbanlara başsağlığı dileklerinizi sunuyoruz ve terörün her türüyle mücadele edeceğiz’’ dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG