Erişilebilirlik

Nice Saldırganı Kim?


Fransa'nın Nice kentinde saldırı düzenleyen Muhammed Lahouaiej Bouhlel hakkında şu ana kadar açıklanan bilgiler şöyle:

Yerel gazete “Nice Matin”in derlediği bilgilere göre Bouhlel, 31 yaşında. Nice'in kuzeyinde Abattoirs bölgesinde ikamet ediyor. Mesleği kamyon şoförlüğü. Polis, saldırıda kullandığı 19 tonluk beyaz kamyonu, bir başka şehirden kiraladığı ihtimali üzerinde duruyor.

Fransa Adalet Bakanı Jean-Jacques Urvoas, saldırganın adi suçlardan sabıka kaydı olduğunu ancak sadece bir defa ceza aldığını duyurdu. O da geçen Mayıs, başka bir sürücüye tahta raf fırlatmaktan. Bouhlel, hiç hapis yatmadı sadece, iki ay boyunca her hafta tahliye memurunu görmesi şart koşuldu. Yetkililer, saldırganın herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olup-olmadığını bilmiyor.

Bouhlel, 1985'te Tunus'un kuzeydoğusundaki Msaken kasabasında dünyaya gelmiş. Msaken, Haziran 2015'te bir saldırganın 38 kişiyi vurduğu Sousse şehrinden yaklaşık 10km uzaklıkta. Fransa vatandaşı değil ama ülkede oturma izni var. Tunus'u en son 4 yıl önce ziyaret etmiş.

Fransa'nın BFM kanalına göre, Bouhlel 3 çocuk babası ve eşinden boşandıktan sonra depresyona girmiş. Komşuları, Bouhlel'i depresif, dengesiz ve kaba olarak tanımlıyor. Komşuları ayrıca, bildikleri kadarıyla saldırganın dindar olmadığı görüşünde.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG