Erişilebilirlik

İngiltere İskoçya’nın Bağımsızlığını Önlemek İstiyor


İngiltere İskoçya’nın Bağımsızlığını Önlemek İstiyor

Başbakan David Cameron bağımsızlık referandumuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere İskoçya’ya gitti

Başbakan David Cameron bağımsızlık referandumuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere İskoçya’ya gitti.

İskoçya’nın İngiltere’den ayrılmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Cameron, Edinburgh’ta İskoç Parlamentosuna hitap edecek.

Başbakan, bağımsızlık gerçekleşirse Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallığın (United Kingdom, UK) zayıflayacağını ve muhtemelen BM Güvenlik Konseyi’ndeki daimi üyeliğini kaybedeceğini ileri sürüyor.

Başbakan ziyareti sırasında bağımsızlık girişiminin öncülüğünü yapan İskoç Milli Parti başkanı Alex Salmond ile de görüşecek.

Salmond, dün yaptığı konuşmada, 300 yıldır devam eden İngiliz yönetiminin sona ermesinin İskoçya’yı daha güçlü ve refah bir ülke yapacağını savundu.

İngiltere İskoçya’nın Bağımsızlığını Önlemek İstiyor
İngiltere İskoçya’nın Bağımsızlığını Önlemek İstiyor

Kamuoyu yoklamalarına göre İngiltere’den bağımsızlık isteyen İskoçların oranı şu an sadece yüzde 33. Londra hükümeti İngiliz parlamentosunun onayıyla yapılmadığı takdirde referandum sonucun geçersiz olacağını savunuyor.

Londra hükümeti 1999 yılında İskoçya’ya özerklik tanımış ve kendi parlamentosunu kurmasına izin vermişti.

Bağımsızlık yanlıları referandumun 2014 yılında, parlamento seçimlerinden iki yıl önce yapılmasını istiyor. 2014 yılı İskoçya’nın 1314 yılında İngiltere’ye yenildiği Bannockburn savaşının 700. yıldönümü.

İki ülke parlamentoları 300 yıl önce Büyük Britanya adı altında birleşmeye karar vermişti.

Bağımsızlık kampanyası için hazırlanan videolar:

XS
SM
MD
LG