Erişilebilirlik

İngiltere, 5 İranlı'nın Malvarlığını Dondurdu


İngiltere, 5 İranlı'nın Malvarlığını Dondurdu

İngiltere, Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçisine suikast planlamakla suçlanan 5 İranlı'nın malvarlıklarını dondurdu.

Malvarlıkları dondurulan kişiler arasında Amerika’nın suçladığı iki İranlı ile bir İran Devrim Muhafızları komutanı yeralıyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi’ne yönelik sözde suikast planının Amerika tarafından Tahran-Riyad ilişkilerini bozmak amacıyla ortaya atıldığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, bu planı ortaya atan Amerika’nın, dikkatleri kendi ulusal ekonomik sorunlarından uzaklaştırmayı amaçladığını da öne sürdü.

Mahmud Ahmedinejad, El-Cezire televizyonuna verdiği özel demeçte, Washington’un Tahran’ı suçlayarak hiçbir yere varamayacağını da dile getirdi.

Ahmedinejad, Amerika ile İran’ın askeri açıdan çatışma noktasına ilerlediği iddiasını reddetti, Washington’un bölgesel sorunlara sürekli karışmasından yakındı.

İran Resmi haber ajansı IRNA, Dışişleri Bakanı Ali-Ekber Salihi’nin, Amerika’dan suçlamalarla ilgili belgeleri Tahran’a sunmasını istediğini bildirdi.

İran suçlamaları reddederken ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney, Amerika’nın bu konuda girişeceği siyasi ya da askeri bir eylemin “kararlı bir karşılık” göreceği uyarısında bulundu.

Hamaney, Amerika’nın suçlamaları, dikkatleri ekonomik sorunlarından ve ülke içindeki protesto gösterilerinden uzaklaştırmak için ortaya attığını da öne sürdü.

Amerikan Senatosu İstihbarat Komisyonu Başkanı Dianne Feinstein ise Fox televizyon kanalına Amerikalı yetkililerin, İran’ın Kudüs adlı özel biriminin olayla ilişkisini gösteren yeterince kanıt topladıklarını açıkladı.

Senatör Feinstein, Kudüs biriminin geçmişte benzer terörist operasyonlar planladığının herkesçe bilindiğini de belirtti.

XS
SM
MD
LG