Erişilebilirlik

İngiliz Kilisesi Vatikan'ı Eleştirdi


İngiliz Kilisesi’nin lideri Rowan Williams, cinsel taciz skandalından ötürü İrlanda Katolik Kilisesi’nin tüm nüfuz ve itibarını yitirdiğini söyledi.

Canterbury Başpiskopusu Williams, BBC’ye verdiği demeçte, Katolik Kilisesini İrlanda toplumunun ayrılmaz bir parçası olarak niteledi ve skandalın İrlandalılar için müthiş bir travma olduğunu ileri sürdü.

Tüm dünyada İngiliz Kilisesine bağlı 70 milyon kişinin ruhani lideri olan Canterbury Başpiskopusu’nun sözleri Katolikler arasında şok yarattı.

Dublin’ın Katolik Başpiskoposu Diarmuid Martin demeci eleştirdi, Willam’ın sözlerinden bir anlam çıkaramadığını söyledi. Martin, önceki gün yaptığı bir açıklamada, kendi kilisesini sert bir dille eleştirmiş, Vatikan’ın cinsel taciz skandalına tepkisini çok yetersiz bulduğunu belirtmişti.

Başpiskopos Martin, Vatikan’ın saygınlığını yeniden kazanabilmesi için, ne kadar eski de olsa cinsel taciz iddialarının hepsinin tek tek soruşturulması gerektiğini görüşünde.

Uzmanlar, bir mezhep liderinin diğer bir mezhebi açıkça eleştirmesinin Hrıstiyanlık protokolüne aykırı olduğuna dikkat çekiyor.

İngiliz Kilisesi ve diğer Protestan mezheplerin aksine, sık sık cinsel taciz olaylarına sahne olan Katolik kilisesinde rahiplerin cinsel ilişkide bulunması yasak.

Papa 16. Benediktus İrlanda'da Katolik papazların cinsel tacizine maruz kalan yüzlerce erkek çocuktan özür dilemiş ve yerel kilise yetkililerinin olayları soruştururken ciddi hatalar yaptıklarını söylemişti.

Ancak cinsel taciz kurbanları, Vatikan’ı, onlarca yıl süren taciz olaylarını soruşturmak yerine örtbas etmekle suçluyor.

XS
SM
MD
LG