Erişilebilirlik

New York’ta Kadınlara Gözaltı


Yüzlerce New Yorklu Kadın 8 mart dünya kadınlar günü dolayısıyla Central Park’ın önünde toplandı. “Kadınsız bir gün” sloganı ile bazı kadınlar işe gitmezken, gösteriye katılan kadınların çoğu kırmızı renk kıyafetler giydi. Birleşmiş Milletler tarafından kadınlara ithaf edilen 8 Mart günü kadın hakları savunucularını hatırlatmak için kutlanıyor. Kadınlar günü ilk kez 28 Şubat 1909 yılında New York’ta kutlanmıştı.

Barışçıl başlayan gösterilerin sonunda çoğunluğunu organizasyonunu düzenleyen 13 kişi gözaltına alındı.

Protestonun organizatörlerinden Cassady F'ndlay “kadınsız bir gün” temalı protestonun bir ay önce yapılan “göçmensiz bir gün” protestosunun devamı olduğunu ve amaçlarının “kadınların sosyo-ekonomik sisteme, ücretli veya ücretsiz olarak çalışan emekçi kadınların topluma yaptıkları katkının büyüklüğünü göstermek olduğunu” belirtti.

​Gösteri sırasında konuşan New York Arap Ligi Başkanı Linda Sarsour “kadınlar direnişi için büyük çaba harcamadıklarını, Başkan Trump’ın uygulamalarının işlerini kolaylaştırdığını” söyledi. Sarsour, New Yorklu, Brooklynly, Müslüman ve bir Kadın olarak, yapılan haksızlıklara karşı olan direnişi gerektiği sürece sürdüreceğini belirtti.

Kadınlar günü dolayısıyla ayrıca New York’un finans merkezi Wall Street’in sembolü olan Boğa heykelinin önüne dün akşam bir kız çocuğu heykeli yerleştirildi. Heykel Fortune 500’e dahil olan şirketlerin kadrolarına daha çok kadın alınması ve kadınlara daha iyi iş şartları verilmesi için başlatılan kampanyanın sembolü olarak bir ay boyunca sergilenecek.

New York’ta bazı işyerleri “kadınsız bir gün” hareketi için kadınlara izin veririlken bazı işyerleri ise iş bıraktı.

Central Park’ta başlayan gösteri, öğleden sonra Washington Square Parkı’nda yapılan bir protesto ile devam etti.

Organizasyonu düzenleyenler gözaltına alındı

Çok sayıda kadının öğlen saatlerinde Central Park’ın önünde başlattığı protesto, öğleden sonra yaşanan olaylarla karıştı. Protestoların hedefinde bu kez Başkan Donald Trump’ın sahibi olduğu otel (Trump Hotel Plaza) vardı.

Aralarında ‘Kadınlar Günü’ yürüyüşünün organizatörlerinden Tamika Mallory, Linda Sarsour, Carmen Perez ve Bob Bland’de bulunduğu 13 protestocu, öğleden sonra, Columbus Meydanı'nda yaptıkları oturma eylemi sırasında tutuklandı.

Polis tarafından organizatörlerin ikişer kişilik hücrelerde birkaç saat tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Birkaç hafta önce Başkan Trump’ın seyahat kısıtlamalarına karşı yapılan bir protestoda tutuklanan Rabi Barat-Ellman’ın kızı olduğu belirtilen 24 yaşındaki Sophie Ellman-Golan’ın da son gösterilerde gözaltına alındığı ve hala bırakılmadığı belirtildi.

XS
SM
MD
LG