Erişilebilirlik

New York’ta Yasal Marihuana Tartışması


New York’ta keyif amaçlı marihuana (Hint Keneviri) kullanımının serbest bırakılmasıyla ilgili tartışmalar yeniden alevlendi.

Geçtiğimiz yıl marihuananın yasallaşmasına alışkanlık yarattığı gerekçesiyle şiddetle karşı çıkan New York Valisi Andrew Cuomo, son yaptığı açıklamada, 2019 yılının ilk yüz gününde marihuana kullanımını yasallaştıracağı sözünü verdi.

Vali Cuomo, marihuananın yasallaşmasına gerekçe olarak Vermont, Massachusetts ve Kanada'da kalkan yasakları gösterdi. Vali Cuomo, marihuana kullanımının serbest kalmasıyla birlikte gereksiz ve haksız mahkumiyetlerinde sona ereceğini kaydetti.

New York Belediye Başkanı de Blasio : ”Tereddütlerim var”

Vali Cuomo’nun açıklamaları sonrasında marihuananın yasallaşması konusunda görüşlerini açıklayan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, “Bu konuda tereddütlerim var” dedi. Belediye Başkanı Bill de Blasio, tereddütlerinin gerekçesini, kendi ailesi içinde yaşadığı bağımlılık konusundaki olumsuz deneyimleri gösterdi.

Kendi ailesi içinde bağımlılıklar yüzünden yaşanan sorunlara işaret eden de Blasio, alkol ve sigara bağımlısı bir babayla büyüdüğünü belirtti. Belediye Başkanı Blasio, marihuananın New York şehrinde yasallaşmasından önce bir çok yeni önlem alması gerektiğini kaydetti.

Üniversitede marihuana denediğini ancak o zamandan beri kullanmadığını söyleyen belediye başkanı, marihuana ve alkol kullanımını aynı görmediğini belirterek alkol kullanımının birçok yönden daha tehlikeli olabileceğini söyledi.

“Marihuana zenginlere yasal fakirlere yasak”

Belediye Başkanını de Blasio’nun açıklamasına ek olarak, New York Belediyesi marihuanayla ilgilitutuklamalarda ırksal eşitsizliklerle başa çıkma yollarını anlatan kapsamlı bir rapor yayınladı.

New York Belediye Meclisi üyesi Ydanis Rodriguez, marihuananın yasallaşması konusunun kendisi için kişisel bir mesele de olduğunu belirterek, çünkü esrar kullanma ya da bulundurma suçundan dolayı tutuklanan çok sayıda Afrikalı Amerikalı ve Latin'in hayatının mahvolduğunu gördüğünü söyledi.

Rodriguez, "Marihuana kullanımı zenginler, üst sınıflar için zaten pratik olarak yasaldı. Siyah, Latin veya fakir değilseniz bunun önemini asla anlamayacaksınız” dedi.

“New York’un daha fazla zamana ihtiyacı var”

Tartışmalara katılan New York Emniyet Müdürü James O’Neill marihuananın yasallaşmasına dair zamanlama konusunda bazı ciddi endişeleri olduğunu kaydetti.

Daha fazla uzmana ihtiyaçları olacağına işaret eden O’Neill bu uzmanları yetiştirmenin zaman alabileceğine işaret etti.

O’Neill marihuana kullanımının yasallaşması halinde New York Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki uyuşturucu arama köpeklerinin de emekli edileceğini belirterek, “Kokain veya marihuana onlar için fark etmez her türlü uyuşturucuyu bulmakla görevliler. Bu durumda görevdeki polis köpeklerini emekli edip yenilerini almamız gerekecek” dedi.

Kilise tepki gösterdi

New York Katolik kilisesi de tartışmalara sessiz kalmadı. Kardinal Timothy Dolan, marihuana kullanımının yasallaşmasına karşı olduklarını belirterek,“Bize mutluluk veren tek şey Tanrı ve ona olan inancımızdır. Mutluluğu, başka bir yerlerde, uyuşturucuda, alkolde ararsak hayal kırıklığına uğrarız” diye konuştu.

Yasallaşırsa New York yılda 1.7 milyar dolar kazanacak

New York’ta marihuananın yasallaşması halinde kentin yılda 1.7 milyar ekonomik gelir edileceği öne sürülüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan son rapora göre ise New York’ta marihuananın yasallaşması halinde ilk yıl belirlenen fiyat ve vergiye göre eyalet, 248 ile 678 milyon dolar arasında bir gelir elde edilecek.

XS
SM
MD
LG